Kayserispor Başkanı Erol Bedir, Rizespor maçında yaşananların takipçisi olacaklarını söyledi.

Spor Toto Süper Lig’in 25. haftasında Rize’de 3-0 yenildikleri müsabakada sergilenen oyundan ve alınan sonuçtan ziyade tribünde yaşanan olaylara dikkat çeken  KayserisporBaşkanı Erol Bedir, Basın açıklamasında bulundu.”Saha dışında yapılanları Türk futbolu adına, iki şehrin dostluğu adına olmaması gereken şeylerdi” dedi.

Kayserispor tarafından yapılan açıklamada

10 Mart 2019 günü Rize’de oynanan Rizespor-Kayserispor maçının;

Maç öncesi-esnası ve sonrasının bir bütün olarak tüm ilgililerce incelenmesi ihmal veya yanlış uygulamaların sorgulanması, eksik var ise gerekli müeyyidelerin uygulanması, ileride çok daha büyük olayların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Şöyle ki;

Oynanan maçın sahadaki bölümünde; maçı yönetenlerin, klasik ev sahibi baskısının etkisiyle, takdir haklarını Rizespor lehine kullanmasının dışında sonuca tesir edecek bir uygulaması olmamış, skor her iki takımın mücadelesi sonunda beceriklilik, beceriksizlik ve şans faktörleri gibi futbolda olağan kabul edilen etkenlerle ortaya çıkmıştır.

Ancak;

Esas problem,tribünlerde yaşanmış ve faciaya dönecek olaylar bazı tesadüflerle engellenmiştir.

10-15 saat otobüs yolculuğu ile Kayseri’den-Rize’ye gelen 300-400 Kayserispor taraftarının önce tribüne alınışı sırasında zorluklar çıkarılmış, sonra Kayserispor teknik direktörü Hikmet Karaman‘ın yedek kulübesine gelmesiyle birlikte bütün stadın  toplu halde, dakikalarca ağıza alınmayacak küfür ve  hakaretleriyle ortam iyice gerilmiştir.Maçın başlamasıyla, futbola dönülür ve bu sıkıntı biter diye düşünürken 15-20’inci dakikada, misafir tribününe, her iki tarafında bulunan ev sahibi taraftarlarınca her türlü malzeme atılmaya başlamış, bu arada Hikmet hocada protokolün bulunduğu tribün tarafından nasibini almıştır.Komşu 2 bölüm  tarafından sıkıştırılan ve ablukaya alınan misafir takım taraftarları, kendilerini korumakla görevli  polislerin geldiğini görünce biraz rahatlamış ancak  olmadık bir uygulamayla karşılaşmışlardır.Güvenliği sağlamakla görevli emniyet mensupları, misafir tribününe girer girmez taraftarlara vurmaya başlamış, jop, gaz vs ellerinde ne varsa denemişlerdir. Bu esnada misafir taraftar tribününde oturan Kayseri milletvekilimiz ve il başkanımızın  ne yapıyorsunuz ? böyle uygulama olur mu ?  sorularına karşılık, polisin cevabı milletvekilinden ” kimlik sormak ” olmuştur. Vekilin kimliğini göstermesi sonucu ” Sizin burada olduğunuzu bilmiyorduk, özür vs gibi olayları telafi edemeyecek söylemler olsa da, taraftarlarımızdan yaralanmalar olmuş ve saha dışındaki bu olaylar, tabii ki  sahayı da etkilemiştir. Bizler eyvah ! acaba olaylar nereye varacak diye endişelenirken olayları izleyen  diğer tribünlerin  tamamı da , vur, kır, parçala vs sloganlarla saldırıya destek vermişlerdir. Bu taraftarların bu hale nasıl getirildiğini, geçtiğimiz yıllarda benzeri olayların yaşanmadığı bu güzel kentimizde değişimin ne olduğunun incelenmesini yetkililerin dikkatine sunuyoruz.

Maç sonrası Kayserispor yönetimini yolcu eden Rize’deki dostlarımıza, bu nefret ve saldırgan tutumun sebebini sorduğumuzda “Hikmet hoca, geçtiğimiz yıl Rizespor’un küme düşmesinde Trabzon’un rolü yoktur, diye açıklama yapıp  Trabzon’u masum ilan ederek ortamı gerdi “diye cevap vermiş ve bizleri hayrete düşürmüştür. Bu anlayışın aynı zamanda bütün Rizespor taraftarına da dikte edildiği anlaşılmıştır.

Kayserispor olarak, Rize deplasmanında yaşadıklarımız tabii ki TFF yetkililerince değerlendirilecek ve gereken yapılacaktır. Özellikle vurgulamak istediğimiz husus ise, taraftarlarımıza saldırılması esnasında can güvenliğimizi emanet ettiğimiz emniyet güçlerinin  şiddete uğrayan Kayserispor taraftarlarına uyguladığı yöntemdir. Her ne kadar olaylar esnasında” kimlik gördükten sonra”  ve maç sonunda telefonla milletvekilinden özür dilenmiş ise de, özür dilenmesi gerekenler, yaralanıp tedavi altına alınan, onurları kırılan Kayserispor taraftarları olup, bu konu kısa bir özürle geçiştirilecek bir husus da değildirRİZE VALİSİ  ve İÇİŞLERİ BAKANIMIZIN hassasiyetini ve neticeden bilgi bekliyoruz.

Rizespor’un son haftalardaki çıkışını takdir ve tebrik etmekle birlikte, önceleri bu güzel kente hem spor, hem de turizm  amacıyla gitmekten zevk alırken taraftarlara aşılanan bu aşırı nefretin başta Rizespor’a fayda getirmeyeceğini de acizane hatırlatmak istiyoruz.

Saygılarımızla ….

İSTİKBAL MOBİLYA KAYSERİSPOR KULÜBÜ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here