Dağcılar  Kıbrıs Barış Harekatının 35. yıldönümünde şehitlerimizi  zirvede andılar
ERCİYES’E ANLAMLI TIRMANIŞ
20 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın 35. yıldönümünde dağcılar 35 kişilik bir ekiple Erciyes Dağı’nın 3.917 metre yüksekliğindeki zirvesini bir kez daha fethettiler.
Kayserili Dağcı Ali İlik’in başlattığı ve  gelenekselleşen Kıbrıs Barış Harekatı ve Şehitlerimizi Anma Erciyes Zirve Tırmanışı’na Kayserili dağcılarla birlikte Ankara’dan gelen   dağcılardan oluşan 35 kişilik bir ekip katıldı. Tırmanışta Anna Pborysky adında Polonyalı bir dağcı da bulundu.
Cumartesi gecesi saat 01.15’te Erciyes Tekir Yaylası’ndaki Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne ait Kayakevi’nden hareket eden dağcılar, Çobanini- Sol kulvar – Hörgüçkaya rotasını izleyerek saat 08.45’te Erciyes’in 3.917 metre yükseklikteki zirvesine vardılar.
 Dağcılık İl Temsilcisi İsmail Yılmaz liderliğindeki 35 dağcı, Erciyes’in zirvesinde Türk ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayraklarını açarak önce Kıbrıs Barış Harekatında yaşamlarını yitiren şehitlerimiz için saygı duruşu yaptılar, ardından da İstiklal Marşımızı topluca seslendirdiler.
Mirac Kandilini zirvede ihya eden ve Şehitlerimizin ruhuna dualar gönderen dağcılar, Şeytan Deresi rotasından iniş yaparak önce Kayakevi’ne, daha sonra da Kayseri’ye salimen döndüler.
Ali İlik’in 1975 yılında tek başına başlattığı Kıbrıs Barış Harekatı ve Şehitlerimizi Anma Erciyes Zirve Tırmanışı’nın otuz beşincisi tam 35 dağcının katılımıyla gerçekleşti. Gayet rahat bir tırmanış sonrasında bu anlamlı günde Erciyes’in zirvesine ulaşan tüm dağcıların hayli mutlu oldukları gözlendi.
Dağcı Ali İlik  yaptığı   açıklamada “ Bu tırmanışı ilk yaptığımda yapayalnızdım. Ama giderek katılım fazlalaştı. Bunda  yerel gazetelerimizin     yaptığı haberlerin  etkisi hayli fazla oldu. Yeri geldi bu tırmanışı 45 kişilik ekiple gerçekleştirdik. Bu anlamlı tırmanışa katılan tüm dağcı arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Bana destek verdiler. İnşallah gelecek yıllarda da bu güzel etkinliği sürdürmek istiyorum “ diye konuştu.
Kayseri Dağcılık İl Temsilcisi İsmail Yılmaz ise bu anlamlı tırmanışa katılan tüm dağcıları gösterdiği hassasiyet nedeniyle tebrik etti.
Tırmanışa katılan Kayserili dağcılar şunlar :
İsmail Yılmaz, Ali İlik, Şükrü Türe, İbrahim İşlertaş, Nuri Sayan, Mehmet Etlikçi, İhsan Kucur,   Hüseyin Sağlık, Bekir Demirağ , İbrahim Aksu ve  Mehmet Deringöl .
 
( Haber ve Fotoğraflar : Bekir DEMİRAĞ
 Kayseri Tempo Gazetesi )

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here