Emir Kujovic henüz 23 yaşında ve Kayserispor’a transfer olmadan önce de Lazio, Celtic, Rangers, Wolsburg gibi takımların ilgilendiği bir oyuncuydu. Kayserispor’a geldikten sonra oynadığı maçlarda da gayet başarılı maçlar oynamıştı. Ancak çeşitli dönemlerde yaşadığı sakatlıklar ve son olarak yaşadığı bel fıtığı sonrası, bu sezon ilk onbirde Shota ona hiç şans vermemişti. Aslında teknik adamları, başarılı kılan asıl sebepler maç dışında gerçekleşen olaylar. Her teknik adam, kendi kadrosu içinde oyuncuların moral ve motivasyonunun en üst seviyede olmasını, oyuncularını sürekli “oynayacak şekilde” hazır tutmakla da görevliler. Bunları yapabilen teknik adamlar da zaten başarılı oluyor. Maalesef sezon başından beri Shota’nın Kayserispor’daki istikrarsız kadroları göz önüne alınınca, Shota’nın mevcut kadrodan en üst seviyede verim aldığı veya oyuncuları küstürmeden, onlardan faydalandığını söylemek mümkün değil. Israrla Kujovic’e şans verilmesi gerektiğini yazıyordum. Nitekim Kujoviç daha maç eksiği olmasına rağmen ve hazır olmamasına rağmen, deplasmanda gayet güzel 2 gol atarak takımını galip getirmeyi başardı.

Bu 2 gol sanırım Shota için de güzel bir özeleştiri vesilesi olacaktır. Shota’nın futbolculuğuna kimsenin bir şey demesi mümkün değil. Ancak teknik adamlığı söz konusu olduğunda insanın aklına hemen bazı sorular geliyor: “Furkan Özçal, gelecek vaad eden oyuncularımızdan. Oynadığı her maçtada hep mücadele eden, varını yoğunu ortaya koyan birisi, sezon başından beri Furkan’dan neden faydalanmadın?”, “Cem Sultan’a güvenmiyorsan neden en kritik maçlarda oynatıyorsun, yok eğer güveniyorsan, neden 2-3 maç dışında yedeklerde bile olmuyor?”, “Kujovic umut vaad eden, 1.94’lük boyuyla, takıma çok şey verecek bir oyuncu, elinde iyi bir santrfor da olmadığı halde, bugüne kadar neden Kujovic’ten faydalanmadın?”

Eren Güngör ve Abdullah bana göre sezon başından beri en iyi maçlarını oynadılar. Eren Güngör, sakatlıktan sonra ilk kez bu kadar istekli, mücadeleci ve yerinde müdahaleleri ile eski Eren’in geldiği müjdesini verdi. Pekarik de hatasız oynadı. Mersin’in ilk onbirinde Nobre ile birlikte 7 yabancı oynuyor ve bu yabancılar da kaliteli isimler. Kayserispor, sabırlı oynadı, hata yapmamaya çalışarak oynadı ve kazanmayı başardı. Aslında Kayserispor bu. Hollanda ekolü ile oynamaya çalışan takımın ana özelliği sabırlı ve bıkmadan aynı oyunu oynaması ve rakibinin hatalarını da değerlendirmesi. Ancak oyuncular oynadığı futboldan zevk almamaya başlayınca ve kimi oyuncular oynamayı hak ettiği halde oynamayınca çeşitli zaaflar oluşmaya başlıyor. Troisi, yine etkisizdi, Sefa için ise tek söyleyeceğim “bu kadar ısrar etmeye gerek yok”. Ömer Şişmanoğlu, Okay, Engin ve Okan’dan da bu bölgede faydalanılabilir. Ancak ara transfer dönemi kapanmadan sağ kanata veya forvetin arkasına iyi bir oyuncu alınırsa takım daha iyi olur.

            Bu maç Kayserispor için yukarılara ya da aşağılara olma maçıydı. Yenilseydik düşmeme mücadelesi veren bir takım görünümünde olacaktık. Bu maç umutları yeniden yeşertti. Umarım, Shota hatalarından ders çıkarıyordur. Daha esnek, takımla daha az oynayan bir Shota, takıma daha fazla katkı verecektir.

 

Selim DÜNDAR

selimdundar38@gmail.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here