guyuru

Fenerbahçe karşılaşması öncesinde ve maç esnasında yaşanan nahoş olayların Galatasaray müsabakasında da tekrarlamaması adına endişelerimizi yetkili mercilere bildirdik. Taraftarlık duygularından sıyrılıp vatandaşlık kimliğimizle, temaşa ve eğlence olarak kalmasını temenni ettiğimiz bu oyunda hiç kimsenin zarar görmemesi adına biz sorumluluğumuzu yerine getirip Kayseri Valiliği İl Spor Güvenlik Kurulu, İl Emniyet Müdürlüğü, Kayserispor Kulübü ile TFF İstanbul ve TFF Kayseri Bölge Müdürlüğünü bilgilendirerek kaygılarımızı paylaşıp gerekli önlemlerin alınmasını talep ettik. Artık top onlarda ve umalım ki gerekli tedbirlerin alınması ile bu kurumlar zan altında kalmaktan kurtulurlar.

Siz değerli Kayserisporlulardan bu kurumların aşağıda vereceğimiz e-mail adresine kaygılarınızı ve gerekli önlemlerin alınmasına yönelik e-postalarınızı göndermenizi istiyoruz. Hatta ve hatta e-mail ile yetinmeyip bu kurumların telefon numaralarını temin ederek yüz yüze durumu izah etmeniz çok daha etkili olacaktır.

Kayseri Valiliği İl Spor Güvenlik Kurulu : kayseri@kayseri.gov.tr 0 (352) 332 44 30-31

Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü : kayseri@egm.gov.tr
TFF İStanbul : iletisim@tff.org
Kayserispor : kayserispor@kayserispor.org.tr
Yukarıda adı geçen kurumlara göndermiş olduğumuz yazı;

Konu: 17.03.2013 Tarihinde oynanacak Kayserispor – Galatasaray maçı öncesi bilgilendirme ve öneriler.

Kayserispor Taraftarları olarak 17.03.2013 saat 16:30 da Kayserispor ve Galatasaray kulüpleri arasında şehrimizde oynanacak Spor Toto Süper Lig karşılaşması öncesinde, geçmiş maçlarda yaşadığımız tecrübelerden yola çıkarak maç öncesi, maç saati ve maç sırasında yaşanabilecek olumsuzlukların en aza indirilmesi amacıyla ilgili kurumları bilgilendirme ve gerekli tedbirlerin alınmasını isteme zorunluluğu hissedilmiştir.

Bundan önce şehrimizde oynanan özellikle İstanbul takımlarının maçlarında Kayseri ve Kayseri dışından gelen misafir takım taraftarlarına ayrıcalıklar tanındığı, Futbol Federasyonunun belirlediği kural ve talimatlara aykırı uygulamalarla misafir takım taraftarları lehine bir takım uygulamalara gidildiği tüm taraftarlarımız tarafından gözlemlenmektedir. Taraftarlarımızın aldığı duyumlar ve yaptığı araştırmalarda bu gibi olayların olacağı, bunların engellenmesi için önlemlerin alınması istenmişse de ne kulüp nede başka kurum bir önlem almamıştır. Bunun en yakın örneği ligin 14. haftasında oynanan Kayserispor – Fenerbahçe maçında yaşanmıştır. Bu bağlamda bu maçta yaşananlardan yola çıkarak yaşanan olumsuzlukları gözler önüne sermek istiyoruz;

İlk olarak dikkat çekilmesi gereken husus Futbol Federasyonunun yayınlamış olduğu talimatlarda belirtilen Stadyum ve Güvenlik Sınıflandırma Kriterlerinde Süper Lig karşılaşmalarında misafir tribün kapasitesinin %5 olarak belirtilmesine rağmen maçtan önce örgütlenen Fenerbahçe taraftarları misafir tribünün yer aldığı ve güney üst olarak bilinen bölümde Kayserispor taraftarlarına ayrılan biletleri, internet satışınında verdiği kolaylıkla satın alarak federasyonun talimatlarına açıkça aykırı hareket etmişlerdir.

Bununla beraber o tribünlere bilet alan Kayserispor taraftarlarının güvenliği açısından tehlikeli bir durum ortaya çıkmış, bununla ilgili önlemler alınması gerekirken stadyum görevlileri ve emniyet işin kolayına kaçarak kendilerine ayrılan kısımda maç izlemeye gelen Kayserispor taraftarlarına güvenliklerinin sağlanamayacağını, Kayserispor atkı ve formalarını çıkartıp tribünlere girmeleri istenmiştir. Halbuki diğer şehir stadyumlarında yapılan uygulama hakkı olmayan misafir tribün taraftarlarının o bölümden çıkarılmasıdır.

Misafir kontenjanından fazla bilet satılmasının bir diğer sıkıntısı da maça giriş öncesinde stadyum çevresinde yeterli güvenlik önlemlerinin alınamamasıyla kendisini göstermiştir. Türkiye’nin her tarafında misafir takım taraftarları maç öncesi stadyum çevresinde polis kontrolü altında tutularak stadyuma alınması gerekirken sayının fazla olması ve yetersiz güvenlik önlemleri sonucu bu taraftarlar toplu halde stadyum civarında dolaşarak Kayserispor taraftarlarına sataşmış, saldırmış hatta yaralanmalarına sebep olmuşlardır.

Maç başladıktan sonra Kadir Has Stadyumunun iki katlı yapısı sonucu misafir tribünün yanındaki tribüne alınan Fenerbahçe taraftarları önlerinde güvenlik ağlarınında bulunmamasından faydalanarak maç boyunca alt katta yer alan Kayserispor taraftarlarının üzerine ses bombası, maytap, çakmak gibi yabancı cisimler atarak yaralanmalarına sebep olmuşlardır.

Dikkat çeken bir diğer husus misafir takım taraftarlarının pankart ve afişlerini kolaylıkla stadyumda açmalarına rağmen, ev sahibi olan bizlerin pankart ve afişlerinin tribünlere alınmamasıydı. Bu olayda misafir olan İstanbul takımlarının lehlerine yapılan uygulamaları gözler önüne sermektedir.

Bu yaşanan olumsuzlukları sıraladıktan sonra bu olayların tekrar yaşanmaması ve futbolun bir eğlence aracı olarak kalması için bizler neler istiyoruz onları belirtirsek;

Öncelikle misafir takım taraftarlarına ayrılan kısım dışında, toplu bir şekilde bilet alıp Kayserispor tribünlerine giren “özellikle güney üst tribünü” rakip takım taraftarlarının derhal uyarılarak tribünlerden çıkarılmalıdırlar.

Bunun önlenebilmesi açısından internet üzerinden yapılacak bilet satışlarında, özellikle Güney Tribünü satışa açılmamalı ve bu şekilde bir nebzede olsa toplu organizasyonların önüne geçilmelidir.

Bireysel olarak bilet alıp Kayserispor tribünlerinde yer alan rakip takım taraftarlarının forma , atkı vb. giysilerini çıkartmaları sağlanmalı, bunu uyarılara uymayanlar tribün dışına çıkarılmalıdır.

Stadyum çevresinde toplanan misafir takım taraftarlarının olaylara toplu halde başı boş bir şekilde dolaşmaları engellenmeli gerekli önlemler alınmalıdır.

Hakaret, küfür ve olumsuz içerik taşımayan tüm pankart, afiş ve flamaların tribünlere alınmasında bir sınırlama getirilmemeli, gerekli kolaylık gösterilmelidir.

Bu bilgileri sizlerle paylaşmayı taraftarlıktan ziyade bir vatandaşlık görevi olarak görmekteyim. Bu sebepten dolayı yukarıda bahsi geçen olaylar hakkında alınabilecek kararların ve önlemlerin tarafıma bilgilendirme yapılmasını arz ederim.

Horanta.NET

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here