Bekir DEMİRAĞ

Türkiye Dağcılık camiası bu yıl peş peşe çok önemli iki duayenini yitirdi. Geçenlerde vefat eden değerli zirve dostum S.Rıza Yücesan’ın acısı içimizde  henüz küllenmişken, önceki gün gelen bir haberle sarsıldık : TDF eski başkanlarından ve Türk dağcılığının ilkleri gerçekleştiren önemli ismi Dr. Bozkurt Ergör Aydın’da öldü.

Dr. Bozkurt Ergör’ü taa 1970’li  lise yıllarında tanıdım. Ama dağcı yönünü bilmezdim. Dar gelirli bir memur ailesinin çocuğu olduğumuzdan , kardeşim Adem Demirağ ile ailemize katkı adına tatillerde önceleri koltuğumuzda sonraları da Mavi Kuş adını verdiğimiz dört tekerlekli arabamızda  gazete satardık. Genelde Cumhuriyet Meydanı’nda dururduk. Lise’ye başladığım yıldı galiba, gözlerimden rahatsızlandım. Elimdeki sevk kağıdı ile Dr. Bozkurt Ergör’ün muayenehanesine gittiğimde , Kaleönü’ndeki  Halk Kitabevi’nin sahibi merhum Mehmet Erçalık ağabeyimizin yanına da sık sık uğrayan gerçek bir Erciyes sevdalısı ve Selam Kayseriliye kitabının yazarı – edebiyatçı öğretmenimiz merhum Muharrem Barut’u gördüm. Beni dikkatle muayene eden Bozkurt bey reçeteye bir şeyler karaladıktan sonra sert bir eda ile ( ama oldukça kısık konuşurdu ) “ Bak Bekir, bu yazdıklarımı mutlaka kullanacaksın. Gözlerin aşırı yorulmuş. Dinlenmelisin. “ diye de sıkı sıkı tembih etti. Muharrem Hoca’da “ O okumadan duramaz ki Bozkurt bey. Bekir bildiğim kadarıyla tam bir kitap kurdudur. O’nu meydanda gazete satarken görürsün” dedi.

Sonrasında Bozkurt Ergör beyle birkaç kez daha karşılaştım, o kadar.

Hemen her karşılaştığımda elindeki sigara dikkatimi çekmişti nedense ?.

Dağcılıkla olan ilişkisini ise çok daha sonra 1990’lı yıllarda öğrendim.

Ne zamanki arkadaşım Ali İlik’in de teşvikiyle dağcılığa başlayıp Erciyes’in muhteşem zirvesine tırmanışlar yaptım; işte o zaman Bozkurt Ergör’ü daha bir tanıyıp kendime idol seçtim.( Sigara alışkanlığı dışında yani..)

Kayseri’de kaldığı süre içinde Dağcılık İl Temsilcisi olarak görev yapan Dr. Ergör, Türkiye Dağcılık Federasyonu  Başkanlığı gibi zor bir işi üstlendi. Aralarında sonradan Türkiye Dağcılık Federasyonu başkanlığı yapanların da bulunduğu birçok dağcının yetişmesine öncülük etti. Ağrı, Demirkazık, Kaçkar, Bolkar , Erciyes ve Cilo gibi önemli dağlarımıza Türkiye’de adeta bir devrim yaparak  hem de kışın ilk zirve çıkışlarını gerçekleştirdi.

Dağcılık Tekniği ve Dağcılık- Anılar adlı iki de kitap yazan Dr. Bozkurt Ergör, tam bir Erciyes Dağı sevdalısı idi. Kayseri’de göz doktoru olarak kaldığı sürece ve sonrasında bu muhteşem dağa onlarca tırmanış yaptı.O, daha çok kış tırmanışlarını severdi. Zorlukların üstesinden gelmekten hoşlanırdı. Bunun içindir ki, ülkemizde ilkleri başlatan dağcı oldu.

Son yıllarını Aydın’da geçiren Bozkurt Ergör, sevenlerini acılara boğarak önceki gün dolu dolu yaşadığı bu fani  hayata  veda etti.

Türk dağcılığı ilklere imza atan çok önemli bir duayenini kaybetti. Yeri de zor doldurulur. Bu kesin…

Bozkurt başkana Allah’tan rahmet; kederli ailesine , yakınlarına , sevenlerine ve dağcılık camiasına sabır ve başsağlığı diliyorum.

Ruhu şad, toprağı bol olsun !

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here