Dağcılar 10. yıldönümünde büyük Marmara depremini unutmadılar

ZİRVEDE DUYGULU ANLAR
Dağcılar, 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen ve Marmara bölgesini yerle bir etmesinin yanında büyük can ve mal kaybına yol açan   Marmara depreminin 10. yıldönümünde bir kez daha Erciyes Dağı’nın 3917 metre yüksekliğindeki zirvesine tırmandılar.
Dağcı ve Kayseri Tempo Gazetesi Haber Müdürü Bekir Demirağ’ın  17 Ağustos 2000 yılında başlattığı ve   her 17 Ağustos’ta  bu tırmanışı yaparak geleneksel hale getirdiği 17 Ağustos 1999’u unutma ! Evlerimiz çökmesin, ışığımız sönmesin… Marmara depremi anısına Erciyes zirve tırmanışı etkinliğinin onuncusu dün kalabalık bir katılımla gerçekleştirildi.
Kayseri Dağcılık İl Temsilcisi İsmail Yılmaz’ın liderliğinde yapılan bu anlamlı etkinliğe Kayseri BESYO Müdürü Prof. Dr. Bekir Çoksevim ,  Hacılar Erciyesspor dağcılık şubesi
ve Bursa Doruk Dağcılık Kulübü ( BUDAK )  sporcularıyla Yılanlı dağı Doğa ve Dostluk Grubu (YIDOG) üyeleri katıldı.
ZOR ŞARTLARA RAĞMEN
Önceki gün Çobanini mevkiinde kamp kuran dağcılar, sabaha karşı saat 04.00’te kamp yerinden hareketle Şeytanderesi- Hörgüçkaya sağ kulvarını izleyerek zorlu bir tırmanış sonrasında saat 09.30’da Erciyes’in zirvesine ulaştılar.
Zirvede  Marmara depreminde yaşamını yitiren vatandaşlarımız için saygı duruşu yapıp topluca İstiklal Marşını seslendiren dağcılar, daha sonra zirve defterine günün anlamını ifade eden duygularını yazıp imzaladılar.
Marmara depremi anısına zirve yapan dağcılar, yine aynı kulvarı izleyerek önce kamp yerine daha sonra da Kayseri’ye döndüler.
Tırmanışa katılan dağcılar şunlar :
İsmail Yılmaz, Prof. Dr. Bekir Çoksevim, Mehmet Ceyhan, Ebubekir Güngör, İbrahim İşlertaş, Mehmet Özgenlik, Sinan Duman, Şükrü Türe, Muhsin Ardahan, Hamdi Karamemiş, Necmi Yolaldı, İlhan Demiryürek, Seyit Ahmet Köse, Mithat Güngör, Nuri Bülbül, Suat Özsoy, Yusuf Hakan Özdemir, Baki Gümüşoluk, Şahin İpekoğlu, Levent İşlertaş, Güven Bülbül, Faik Ağaç, Hasan Hançer, Doğan Çalışkan, Şükrü İl, Menderes Yıldırım, Bayram Tufan, Haluk Hassamancı, Mustafa Yapıcı, Mustafa Akpınar ve Bekir Demirağ.
DEPREM UYARISI…
Burada bir konuşma yapan Kayseri Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) Müdürü Prof. Dr. Bekir Çoksevim, “ Sizler ; 17 Ağustos 1999’da meydana gelen Marmara depreminin unutulmadığını göstererek çok anlamlı bir tırmanış yaptınız. Duyarlılık gösterip bu tırmanışa katılan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Depremde yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize baş sağlığı diliyorum. Umarım ki ilgili kurum ve kuruluşlar deprem konusunda gereken tedbirleri almışlardır. Alınması da gerekir. “ diye konuştu.
17 Ağustos Erciyes zirve tırmanışlarını başlatan gazeteci –dağcı Bekir Demirağ ise duygularını şu şekilde dile getirdi :
“ Ülkemiz deprem kuşağı üzerinde ve her an her şey olabilir. Defalarca deprem acısını yaşayan ve bu depremlerde on binlerce vatandaşını toprağa vermesinin yanında büyük maddi zarar gören ülkemizde toplumun her kesiminin duyarlı olmasını sağlamak, Marmara depreminde yaşamını yitirenlerin anısını taze tutmak adına 2000 yılından itibaren başlattığım bu tırmanış umarım ilgililere gereken mesajı verir. Bu anlamlı tırmanışa katılan tüm ekip arkadaşlarıma ve bu arada tırmanışımıza liderlik yapan Dağcılık İl Temsilcisi İsmail Yılmaz’a , BESYO Müdürü  adaşım Prof. Dr. Bekir Çoksevim’e  ve YIDOG Başkanı Mehmet Ceyhan’a  değerli katkıları için teşekkür ediyorum. “
( Haber- Foto : Bekir DEMİRAĞ
Kayseri Tempo Gazetesi )

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here