Sezon başında bir çoğu gibi ben de tereddüt içerisindeydim “Tolunay iyi bir insan olabilir ancak, iyi teknik direktör özelliklerini taşımıyor” diyordum.  Sezonun ilk yarısında takımın ligdeki durumunu gördüğümüzde kendisine haksızlık ettiğimizi düşünmeye başlamıştım ama sezon sonunda gördük ki tahminlerimizde yanılmıyoruz. Tolunay Kafkas iyi niyetli bir insan ama henüz iyi bir teknik adam olarak nitelendirilmesi mümkün değil. Sanırım daha çok tecrübeye ve mesleki açıdan olgunlaşmaya ihtiyacı var. Bu yıl yaşanan başarısızlık için kendisine çok fazla kızamıyorum, çünkü ilk kulüp antrenörlüğü deneyimini Kayseri’de yaşadı, kısacası bu tecrübe ile ancak buraya kadar… Kendisine yakıştıramadığımız tek şey; Daha sezonun ortasında gideceğini açıklayarak tüm şehrin ve futbolcuların motivasyonunun dibe düşmesine izin vermesi… Yolu açık olsun, bu karakteri ve beyefendi kişiliği ile gideceği yerlerde iyi şeyler yapacağına inanıyorum.

Gelelim bu yılın değerlendirmesine; Kayserispor’da yaş ortalamasının düşmesi dışında çok fazla bir gelişme yok. Geçen 5-6 yılda olduğu gibi yine orta sıra takımıyız. Ne yöneticiler ne de teknik heyet ve futbolcuların aklında şampiyonluk ya da şampiyonlar ligi gibi kayda değer bir hedef yok. Böyle olunca da heyecan yok, dolayısı ile taraftar da yok. Taraftarı suçlamak anlamsız, çünkü böyle hedefsiz bir takım için değil 1-2 lira, biletler ücretsiz dahi olsa, işi gücü olmayan 10-17 yaş grubu dışında stada kimseyi çekemeyiz. Hatırlayın lider iken ya da zirveye oynarken stadyumun nasıl dolduğunu! Hatırlıyorum ilk yarıdaki İBB maçını TV’den izlemek için bile yer bulamamıştım. Sonrası malum…

kayserispor2008-2009

Birkaç söz de yönetim için söylemek istiyorum. Bu sezon kadrosuna bakıldığında, şampiyon olan Bursaspor’dan çok daha üst düzey bir takımımız olduğunu görüyoruz. Hatta bizden gönderilen futbolcuların Bursa’da şampiyonluk yaşaması bunu açıkça göstermekte. Yönetim kadromuz hedefe odaklı çalışmalar yapmak zorundadır. Aksi taktirde seyirci giderek stadyumdan uzaklaşacak ve lig altıncısı ya da yedincisi olmak gibi sonuçlarla kendilerini avutmaya devam edeceklerdir.

Yani sezonda yönetimden beklentimiz, tecrübeli ve hedefe odaklı bir teknik ekip, mevcut gençleri koşturacak 3-4 tane çok iyi transfer, ve koyacakları kayda değer hedeflerdir. Bizim yapmamız gerekeni Bursa yaptığına göre, bir ilkin peşinde koşamayacağımız yeni sezonda artık Bursa’nın yaptığını tekrar etmeye çalışmak zorunda olduğumuzu hissetmeliyiz.

Saygılarımla,

Mustafa ÖZDEMİR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here