bulut-kayserispor

Evet Kayserispor bir rüyadan uyandı.
2004-2005 sezonunda Süper Ligde mücadele etmeye başlayan Kayserispor aradan tam 10 yıl sonra 2014-2015 sezonunda büyük bir ihtimalle bir alt ligde mücadele edecek.
Bu cümleyi yazarken bile elim klavyede titremeye başladı.
Eğrisi ile doğrusu ile bu takımın yanında olduk.
En azından Galibiyetinde Mutluluk.
Mağlubiyetin de ise hüzün duyduk.
Kısaca Kayserispor’lu gibi olduk.
İlk çıktığımız sene yaşanan sıkıntı bu sezondan daha zor idi.
Ama yaptığımız ara transfer ve Teknik Direktör (Hikmet Karaman) ile çok zor olan bir başarıyı yakalamış ve ligde kalmıştık.
Tabi ki, yine aynısı olur mu diye baktık.
Ama olması mümkün değildi.
Neden diye soracak olursanız,
1-Prosinecki’nin yerine hoca çok geç bulundu.
2-Elimizdeki futbolculara çok aşırı güvendik. (Sakatlıkları iyileşecek takıma güç katacak diye)
3-Yapmamız gereken takviyeleri yerinde ve zamanında yapmadık.
4-Yönetim-Medya-Taraftar-Futbolcu birlikteliğini sağlayamadık.
5-6-7 diye bahaneleri sıralayıp gidebiliriz.
Bir futbol takımı;
Yöneticisi-Futbolcusu-Taraftarı ve maddi gücü ile ayakta durur.

Yönetim;11 yıllık bir yönetim bulunuyor. Demek ki yönetimde ısrarlı olunmuş.(Bu konu ile ilgili ayrıca yazacağım).

Taraftar; 60-70 ve 80’lerin taraftarları Dede, 80-90’ların taraftarı Baba olmuşlar. Yani bir değişim var.Bu değişime taraftar ayak uydurdu ama Kayserispor ayak uyduramadı. Bundan 10 yıl önce yaş ortalaması 35 olan bir taraftar topluluğu varken, şimde 25 yaşı ortalamasına sahip bir taraftar kitlemiz var. Bu göz ardı edildi. 60-70-80-90’ların taraftarları şuanda stadyumda değiller. Onlar Televizyonlarının karşısında Lig TV’den çaylarını içerek maçları izlemektedirler. Bu değişime Kayserispor Yönetimi ayak uyduramadı. 2000’li yıllarda 30 Bin, 2005’li yıllarda 25 bin, 2010’lu yıllarda 18 bin, 2014’lü yıllarda ise 10 bin taraftara oynuyor. Bu istatistikler hiç bir zaman için önemsenmedi. Hatta bir dönem aşırı derecede Bayan taraftarlarımız vardı. Şimdi bunları bile kaybetmiş durumdayız.

Futbolcular; Kayserispor’un bence en büyük yanlışı futbolcu değişim oranı, Yani her yıl gelen ile giden futbolcu sayısında ki yükseklik. Kayserispor’da bu ortalama 12-14 gibi olmuştur. Takımın en teçrübelisi Abdullah Durak (26 Yaşında).
Para: 2006 yılına kadar Kayserispor’da Maddi sorunlar devamlı ilk sırada olurdu. Ama bu tarihten sonra Kayserispor’da maddi sorunlardan ziyade gelen ve giden oyuncular sorun oldu. Büyük transfer yapılmamasına rağmen büyük paralara futbolcular gönderildi. Bir takımın ayakta durması sadece Futbolcu transferi ve Naklen yayın olursa hali ile sezonlar içerisinde değişen futbolcular yüzünden inişli çıkışlı grafikler olmasıda normaldir. Tamam takım şampiyonluğa oynayacak dediğimizde bir bakıyoruz. Falan futbolcu filan fiyata falan takıma gönderilmiş. Tabiki bir futbolcunun ederi bulunduğu zaman satmakta fayda var. Ama takımın dengelerini alt üst etmemek gerekiyor. Bir örnek; A futbolcu 3 Milyon Euro’ya B Takımına gidiyor. Hali ili iyi para. Ama onun yerine aynı kalitede bir futbolcu bulamayınca alamadığın galibiyet ile nerde ise 700-800 Bin TL gelirden oluyoruz. Tabiki galibiyet bir futbolcu ile olmuyor. Takım halinde oluyor. Kayserispor önceki sezonlarına göre 20-25 puan geride gidiyor. Sadece Kayserispor’un bu maçlardan kayıp puan’ın değeri 20 Milyon TL, Euro’ya böleceksek 6-7 Milyon Euro ediyor..
Demek ki; futbolcunun alınmasıda, satılmasıda bir denge unsurudur.Biz bu dengeyi 10 yıldır sağlayamadık.

Kısaca Kayserispor 10 yıllık süreç içerisinde;
Son 2 yıla kadar işleyen çarkın böyle devam edeceğini düşündüğü için pek fazla sistemi ile oynamadı. Ama Futbolun bir ilim olduğu unutup ara sıra rota değiştirmesi yapmamasının cezası olarak içim elvermesede KÜME DÜŞME ile karşı karşıya geldik.
Kendimizi kandırmayalım.
Bu takım Küme düşmüş diyebiliriz.
Kalan 10 maçın 3’ü Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş ile oynuyoruz. Sonuçları tahmin edebilirsiniz.
5 maç içerideyiz. İçerideki son maçımız Fenerbahçe ile belki de şampiyonluk maçı olacak. Yine sonucu ve etkenleri tahmin edebilirsiniz.
Kendimize yeni rota ve stratejiler çizmeliyiz.
Artık olan oldu.
Ben Kayserispor’un defalarca Süper Ligden düştüğüne tanık oldum.
Hatta 3.lige düştüğüne bile.
Ama yine ayağa kalktı.
Yönetim-Taraftar-Medya birleştiği anda yine ayağa kalkacaktır.
Ben her zaman Kayserispor’lu oldum ve olacağım.
Bu takım Küme düşsede.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here