Levent Kurt| Bekir Demirağ Arşivi

Saçlarını değirmende değil, futbol sahalarında ağarttı

KARŞINIZDA LEVENT KURT !

 

Bekir DEMİRAĞ: Bir zamanlar Kayserispor taraftarlarının gözdesi ve ileride futbolcu olmak isteyen gençlerin adeta ‘idolü’ idin Levent… Klasik olacak ama öncelikle kendini kısaca bir tanıtır mısın ?

Levent KURT : Sağ olasın Bekir abi… Sözlerime başlarken, beni unutmadığınız ve Kayseri Gazeteciler Cemiyet derginizde bana bu röportaj için yer verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.15.03.1967 –Mersin doğumluyum. Gülşah adında bir kızım, Emre adında da bir oğlum var. Fenerbahçe  ve Kayserispor başta olmak üzere bir çok kulüpte top koşturdum.Gol kralı oldum…12 senedir  de  Mersin’de Fenerbahçe futbol Alt yapı Spor Okullarında antrenörlük yapıyorum.

Bekir DEMİRAĞ: Futbola nerede ve hangi takımda başladın, ilk antrenörün kimdi ?

Levent KURT : Futbola İçelspor’da başladım. İlk antrenörüm  Seyfi Ali Türkoğlu idi.

Levent Kurt| Bekir Demirağ Arşivi

Bekir DEMİRAĞ : Tabii ilerleyen süreçte profesyonellik devreye girdi. İlk olarak hangi kulüpte profesyonel imza attın  ?

 Levent KURT : İlk Gaziantep- Nizipspor’da profesyonel oldum.Sonra Hatay-Reyhanlıspor, K.Maraş- Elbistanspor ve Tarsus İdman Yurdu’nda oynadım.Bu kulüpte attığım 28 golle gol kralı oldum. Tabii tüm bunlar beni takip edenlerin dikkatini çekmiş olacak ki, Fenerbahçe ve Galatasaray’dan transfer teklifleri geldi. O dönemler Galatasaray’da  benim mevkim olan santrforda Avrupa gol kralı Tanju Çolak forma giyiyordu. Orada arka planda kalacağımı düşündüğümden, Fenerbahçe’nin teklifini kabul edip imzayı attım. O zaman Fenerbahçe Başkanı Metin Aşık idi. Aziz Yıldırım da Genel Kaptandı.

Bekir DEMİRAĞ : Ee… Sonrası ?

Levent KURT : Abi… Sonrası  benim için tam bir olay oldu. Hani derler ya, yağmurdan kaçarken doluya tutulduk ? Aynen öyle… 15 gün geçti bir de baktım, o Tanju Çolak Fenerbahçe’de !..Yine de çok iyi çalıştım. Teknik Direktör Vengloş’un gözüne de girdim açıkçası… İlk maç Aydın maçı öncesi İzmir’de Aydınspor ile bir hazırlık maçı alındı. Maçta ilk 11’de oynadım. Bir gol atıp bir de Sercan’a asist yapıp gol attırdım. Maçı 2-0 kazandık ve doğal olarak herkes benden olumlu söz ediyor, ben de  ‘ Tamam… Artık formayı kaptım. ‘ diye düşünüyor, heyecandan uçuyorum. Hele tüm bunlara bir de Vengloş’un ‘ Hazır ol Levent … Aydınspor maçında forma senin.’ demesi eklenince adeta uykumu yitirdim.

Levent Kurt| Bekir Demirağ Arşivi

Bekir DEMİRAĞ : Kral… Gerçekten çok ilginç gelişmeler olmuş ?

Levent KURT : Daha bunlar başlangıç abi… Gör bak daha neler oldu ? Ertesi hafta Aydınspor ile 1991-92 sezonunun ilk  Süper Lig maçına çıkacağız…Maç günü geldi.Ben ilk 11’de oynamak için bekliyorum, ama yönetim soyunma odasına indi .Başkan Metin Aşık tabiri caizse Vengloş’un üzerine  çöktü  ve o da beni kesip Tanju Çolak’ı oynattı. İkinci yarıda oyuna girdim ama sonuçta 2-1 kaybettik…

Kayserispor Şampiyonluk Fotusu – 1991-1992 | Bekir Demirağ Arşivinden

Bekir DEMİRAĞ : Tabii bu durum seni moral olarak hayli etkilemiştir ?

Levent KURT : Evet… Çok etkilendim. Fenerbahçe’de artık ‘ ağzımla kuş tutsam ‘ oynayamayacağımı anlamıştım. Teknik Direktör Vengloş’a durumu iletip ‘ Beni oynayacağım bir takıma gönderin. Kiralık gitmek istiyorum. Burada zor şans bulacağım ortada…’ dedim, ama o gitmemi istemediğini belirtti. O sırada Ayhan Bermek , Samsunspor’a gelmem için bir teklif yaptı. Ben de ‘ Gelirim…’ dedim. Tam anlaşma yapılacak, Dereağzı Tesisleri’nde Kayserispor’un gerçekten işinin erbabı – efsane Genel Kaptan Kebabçı Hilmi abi ile karşılaştık. Bana ‘ Levent, gel seni Kayserispor’a götüreyim. Oranın kralı ol ? ‘ deyince kabul ettim.Kayserispor maceram öyle başladı. Takım 2. Ligde olsa da şampiyonluğa oynayacak bir kapasitesi, Atatürk Stadı’nı tıka basa dolduran bir taraftar topluluğu vardı. Başkanımız  Ali İhsan Alçı idi, takımı da Nevzat Güzelırmak çalıştırıyordu. O sezon harikalar yaratıp 2. Lig şampiyonluğunu kazandık ve Süper Lig’e çıktık. Takımda döneminin en iyi oyuncularıyla birlikte forma giydim.

Bekir DEMİRAĞ : Takım zaten bir sezon önce de  başarıyı yakalayıp Türkiye 3. Ligi’nde grubunun şampiyonu olarak 2. Lig’e yükselmişti. O zaman başkan merhum Niyazi Bahçecioğlu idi. Peki ya sonrası Levent ?

Levent KURT : Şehir artık iyice havaya girmişti.Dolu tribünlere oynuyor, açıkçası bundan da zevk alıyorduk. Nevzat hoca bırakınca Samet Aybaba Teknik Direktör oldu. İyi bir kadro kuruldu. Kaleci Ferhat Turunç , Hakan Polat, Taner Alpak, Slavtcho Pavlov, Adam Grad, Zafer Tüzün ,Abdullah Duran, Mehmet Şen, Hayrettin Kılıç, Büyük Salih Eken, Levent Devrim, Küçük Salih, İlhan Sancaktar, Mehmet Soykök, Seyit Cem Ünsal,Hakan Azman, büyük kaptan Mustafa Uğur ile Ferhat Bakar, Ferhat Özdemir  ve  Tahir Ağdere gibi genç  arkadaşlar vardı.

Levent Kurt| Bekir Demirağ Arşivi

Bekir DEMİRAĞ: Adam Grad deyince bir dur Levent …Hatırlarsan, Polonyalı bu oyuncu ile çok ilginç bir gol sevinci olayınız vardı. Tribünler alkıştan yıkılırken, siz tüm oyuncular saha içinde gülmekten yerlere yatıyordunuz ?

Levent KURT: O zamanlar Bozkurt  işareti yapmak modaydı. Gariban Adam Grad nerden bilsin o işaretin bir siyasi simge olduğunu ?  Adana Demirspor’u Kayseri’de 4-2 yendiğimiz maçtan önce ona ‘ Eğer gol atarsan, bu işareti yap ve maraton tribünündeki taraftarlara doğru koş ?’ diye tembihledik. O gün mükemmel oynayan Adam Grad,  daha 6. dakikada ilk golü atınca Salih Eken ile benden  aldığı ilhamla (!)  iki eliyle birden Bozkurt işareti yapıp Maraton tarafındaki tribünlere doğru deli gibi koşmaya, tribündekiler de onu ayakta alkışlamaya başladı.Tabii biz  tüm arkadaşlar sahanın içerisinde gülmekten kırılıyoruz…Bu maçtaki diğer golleri  de ben attım.  Gerçekten unutulmayacak tatlı bir anıydı.   Takım arkadaşımız Adam Grad geçtiğimiz yıl öldü. Toprağı bol olsun

Bekir DEMİRAĞ : Tekrar Fenerbahçe’ye dönüş nasıl oldu ?

Levent KURT :  Kayseri’ de harika bir dönem geçirdim. Yeniden Fenerbahçe’ye dönünce  Başkan Metin Aşık beni çağırdı ve  ‘ Levent… Sen Kayseri’yi şampiyon yaptın. Ben Zonguldakspor’a söz verdim.Seni istiyorlar, git orayı da şampiyon yap gel…’ dedi.  İstediğim parayı verdiler ve ben de Zonguldakspor’a imza attım. Ama sonra öğrendim ki rahmetli gazeteci Hüsnü Çil köşesinde Başkan Metin Aşık’a sallamış ve özetle ‘Levent Kurt’ u Zonguldakspor’a  Maden- İş Sendikalarındaki villa ihalesini alarak verdin.’ diye yazmış. Sezon açılış töreninde ismim anons edilmiş, ama ben yokum. Sonrasında Zonguldaksporla idmanlara  çıkmaya başladım. Takım 2-3 tecrübeli oyuncu dışında tümüyle gençlerden kuruluydu.Ancak altı-yedi maç dayanabildim ve  sanırım 7-8 gol attım.Ama çok huzursuzdum. Başkan Şemsi Denizler’e çıktım. Beni Kayserispor ve Ankaragücü kiralık istiyordu. Başkan ‘ Yok, olmaz. Seni veremem’ dedi. Ben de  ‘ Başkanım madem öyle , ben de futbolu bırakıp Mersin’e dönerim !.’  diye direttim.Döndüm de… Ankaragücü ciddi şekilde ilgileniyordu ve sonuçta oraya kiralık gittim. İlk maçım Kayserispor’a karşı idi, onlara  2 gol attım. Ama sayılmadı maç 0-0 bitti.Ondan sonraki yedi haftada üst üste 11 gol atıp rekor kırdım.Kira dönemim bitince Trabzonspor’un teklifini reddedip çok sevdiğim Kayserispor taraftarlarının ısrarlarıyla sarı-kırmızılı takıma  tekrar döndüm.

Bekir DEMİRAĞ : Dün gibi hatırlıyorum Levent… Atatürk Stadı’nda oynanan bir Beşiktaş maçı öncesinde oğlun ile birlikte fotoğrafını çekerken oğlun Emre’ye  ‘ Baban bugün kaç gol atacak ?  ‘ diye sorduğumda o iki parmağını açarak ‘ Bu kadar abi…’ demiş ve sen de o maçta 2 gol birden atmıştın ?

Levent KURT: Evet… O gün gerçekten mükemmel oynamış ve  3-1 kazanmıştık  !..  İlk  golümüz Küçük Ferhat Özdemir’den gelmişti. Beşiktaş’ın golünü ise Sergen Yalçın atmıştı. O gün sahaya çıkan kadromuz : Ferhat Turunç- Mehmet Şen, Mehmet Soykök, İlhan Sancaktar, Mustafa Uğur,Abdullah Duran,

B.Salih Eken, K.Levent Devrim, Hayrettin Kılıç, B.Levent Kurt ve K.Ferhat Özdemir şeklinde idi.İlk golü Dk. 6 K.Ferhat Özdemir   diğerlerini de 19 ve 52. dakikalarda ben attım. Beşiktaş’a ise tek golünü 52. dakikada Sergen Yalçın kazandırmıştı.

Bekir DEMİRAĞ : Kayserispordan ayrılış nasıl oldu peki ?

Levent KURT : 1995-96 sezonunda kaleci Engin İpekoğlu’nun bacağının kırıldığı maçtaki çarpışmada  ben de sakatlandım.Bunu fırsat bilen iki yöneticimiz, isimlerini hatırlamıyorum ( sırf Ali Gültiken’i getirmek için ) benim de damarıma basarak ‘ B.Levent bizimle anlaşmak istemiyor. Abartılı bir bedel istiyor…’ diye dillendirerek adeta taraftarların önüne atınca çok kızdım. Çünkü  beni resmen oyuna getirmişlerdi.Kayserisporla bağlarım böylece koparıldı ve Karşıyaka’ya gittim. Sakat olan o Ali Gültiken’e bol para verip üstüne bir de gömlekçi dükkanı açtılar. Ama ne gariptir ki sadece 1.5 maç oynayıp gitti…

Levent Kurt| Bekir Demirağ Arşivi

Bekir DEMİRAĞ : KSK’ya gittin ama bir de baktık ismin yine Kayserispor ile anılmaya başladı, bu nasıl iş ?

Levent KURT : Kayserispor o sezon kötü gidiyordu. Samet Aybaba ile Başkan Mehmet Özhaseki  beni arayıp ‘ Biz seni kiralık olarak alacağız, ne yap ne et hazır ol’ dediler. Ben de hiç düşünmeden Karşıyakalı yöneticilere ve teknik direktöre gitmek istediğimi ilettim. ‘ Asla vermeyiz. Olmaz !.’ diye direttiler.Bunun üzerine Özhaseki ile Aybaba’yı arayıp ‘ Beni  Kayserispor’a vermiyorlar. Bu durumda gelmem zor ?’ dedim. Onlar ısrarla ‘Levent… Ne yap yap, orayla bağını kopart !.’ deyince  idmanda KSK Teknik Direktörü ile çok fena tartıştım ve kadro dışı kaldım. Ama işler istediğim gibi gitmedi.Başkan Mehmet Özhaseki ve Samet Aybaba beni yüzüstü bıraktılar. Psikolojik olarak yıkıldım bu arada sakatlığım da nüksetti. Kulübümle de kötü oldum. Anlayacağın, Kayserispor sevgimin bedelini kadro dışı kalarak ve futbolu bırakarak ödedim Bekir abi ?  KSK benim sonum oldu, tabii bu arada askerdim ve  eşimle de ayrıldım. Yuvam da bu nedenle yıkılmış oldu.

Kayserispor | Bekir Demirağ Arşivi

Bekir DEMİRAĞ : Çok üzücü bir gelişme tabii…Buna hayatın cilveleri diyelim Levent ?  İnsanız, hepimizin başına gelebilir… Hiç Milli formayı giydin mi ?

Levent KURT : Yok…Hiç Milli olamadım abi. Hem o formayı giymek için lobi de gerekiyor. Benim lobim yoktu, olmadı.Milli formayı giymek kısmet değilmiş ?

 

Bekir DEMİRAĞ : Peki Kayserispor’un  Süper Lig’deki son durumunu nasıl değerlendiriyor, geleceğini nasıl görüyorsun ?

Levent KURT : Kayseri şehri ve Kayserispor benim için çok özel Bekir abi. Onların gönlümdeki yeri çok farklı… Kayserispor lige kötü  başladı ama Sergen Yalçın göreve geldikten sonra toparladı. Bildiğim o Sergen ‘ cin ‘ gibi adamdır. Umuyorum ki Kayserispor bu durumdan en kısa sürede kurtulacaktır.Tabii bunu tek başına Sergen’den bekleyemeyiz ? Şehir  ona tam destek verecek, taraftar-yönetim- sporcu aynı hedef için  kenetlenecek !

(Not : Bu röportaj, Sergen Yalçın ayrılmadan yapıldı )

Levent Kurt| Bekir Demirağ Arşivi

Bekir DEMİRAĞ : Son olarak Kayserililere daha açıkçası gönüllerinde taht kurduğun taraftarlara ne söylersin ?

Levent KURT : Futbol hayatımın en güzel günleri Kayseri’de geçti. Kayserispor’da şampiyonluk coşkusu yaşadım. Taraftarlar bana her dönem büyük destek verip başarılı olmamı sağladılar. Onlara müteşekkirim ve yaşadığım sürece asla unutmayacağım.Bazıları buralara kadar gelip, beni ziyaret ediyorlar. Kısmet olursa bir gün o takımda teknik direktör olmayı çok isterim ama zor ! . Çünkü  o olayda bile lobi gerekiyor…Lobi olayı benden çok uzak !

Levent Kurt-Zafer Tüzün; Bekir Demirağ Arşivinden

 Bekir DEMİRAĞ : Mersin ve çevresinden Fenerbahçe alt yapısına oyuncu gönderebiliyor musun bari ? Kayserispor alt yapıyı nasıl kurmalı sence ?

Levent Kurt : Tüm çabalarım Türk futboluna ve Fenerbahçe’ye yeni yetenekler kazandırmak için… Dereağzı’na  yani Fenerbahçe alt yapısına bir çok oyuncu  gönderdik.İnşallah bu daha da artarak  sürecek . Çünkü bu çevrede gerçekten çok yetenekli kabiliyetler var.

Formasını  severek giydiğim, futbolumun en verimli yıllarını yaşadığım Kayserispor bir an önce kendi alt yapısından çıkartacağı gençlere forma vermek zorunda. Çünkü, taşıma su ile değirmen döndürmek zor ?  Bir de hazıra dağ bile dayanmaz !.. Kendi gençlerine yönelmek, kulübü de ekonomik açıdan rahatlatacaktır.

Bekir DEMİRAĞ :Bu güzel söyleşi için Kayserili hemşehrilerim adına sana teşekkür ediyor ve bundan sonraki yaşamında başarılar diliyorum Levent kardeşim.

Levent KURT : Beni hatırladığın ve o unutamayacağım eski  güzel günlere götürdüğün için ben teşekkür ederim Bekir abi. Futbol oynadığım dönemde çektiğin fotoğrafları albümümde saklıyorum. Senin Kayseri’de  büyük emeğin  var. Allah hayırlı ve uzun ömürler versin.Tüm Kayseri halkına sonsuz selamlarımı iletiyorum.Herkese sonsuz selamlar,  sevgiler, saygılar…

RÖPORTAJ- FOTO : Bekir DEMİRAĞ

 

 

1 YORUM

  1. ewet işte karşınızda;evlatlarının hiçbirine sahip çıkmayan,onların içinde bulunduğu kötü şartlara ve zor durumlara sadece seyirci kalan kendi sorumluluğu olduğu insanları bırakıp sırf egolarını tatmin ettiği için o insanların evlatlarına sorumluluk duyan basit ve acınası bir BABA’cııkkk..çok yazık sana yazık insanlarda seni görünce birşey zannediyor bilmiyorlar ki sen çooook boş bir adamsın sadce kendini düşünen ve kendi keyfin için dünyaları bile boş sayıp harcıyacak bir adamsın,bunu en iyi ben oğlun emre ve belinden düştüğün o asil insan biliyor kaçamazsın levent kurt gerçeklerden kaçamazsın bizler senin gerçeklerininz senin yarattığın gerçekleriz ve hiçbir zaman da peşini bırak mayacağız ne bu dünyada nede öteki dünyada ALLAH var GAM yokkk…!!!!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here