AYDEMİR DOĞAN’IN ARDINDAN

Onu ilk gördüğüm de Orta okul öğrencisiydim.O da Karayollarında görev yapan bir memur, okula yaya gitmek için her sabah Emek’den geçerdim , geçerkende servis aracını bekleyenler arasında şık giyimi ile sonradan isminin Aydemir Doğan olduğunu öğrendiğim bir beyefendi dikkatimi çekerdi. Onu ilk uzaktan tanıyışım ve hayranı oluşum böyle başlamıştı.
Kayseri Sporun kuruluş yıllarında Kamil Besceli ve birkaç arkadaşımla birlikte Bozkurt Spor ismi altında bir spor kulübü kurmayı kararlaştırdık , kulübün kuruluş aşamasında da Aydemir beyden Tüzük ve diğer konularda yardım aldık . Onunla yakından tanışmamızda böyle gerçekleşmişti.
1974 yılı bir çok bakımdan benim için bir milat sayılırdı. ARGINCIKSPOR ‘u kurmaya karar vermiştim. Aydemir Doğan bey Beden Terbiyesi Bölge Müdürüydü bu zamana kadar da spor kulübü kurulması Genel Müdürlükçe dondurulmuş denilerek yeni kulüp kurulmasına izin verilmiyordu Aydemir beyin desteği ile ben bu yasağı delerek Argıncık spor’u kurdum ve Genel Müdürlükte tescilini yaptırdım. Bu bir milat dı çünkü bu tarihten sonra İlk etap da kurulan Gazi Osman Paşa, Sinanspor, Hacılar Spor, Zincidere Erciyes Spor ve şu anda ismini hatırlayamadığım bir çok kulüple amatör kulüp sayısı çığ gibi arttı .
Sanırım önceki idareciler ( Bir Milli Eğitim Bakanının Okullar olmasa bakanlığı ne güzel idare ederim düşüncesi gibi) kulüpler ne kadar az olursa Bölge Müdürlüğünü o kadar iyi idare ederim düşüncesi ile hareket etmişler yeni kulüp kurulmasına sıcak bakmamışlardı ama Rahmetli Aydemir Doğan bu yasağı böylece rafa kaldırarak AMATÖR SPOR’UN BABASI olma yolunda ilk icraatını başlatmıştı.

Aydemir Doğan

Aydemir Doğanlı yıllar Kayseri Amatör Spor’u için Altın yıllardı. O kadar güzel işler yapılmış, o kadar büyük başarılar kazanılmıştı ki hangi birisini anlatsam…… ama ne kadar çok anlatsam yine eksik kalacağı düşüncesi ile burada sayamadığım başarıların sahiplerinden peşinen özür dilerim.
Onunla birlikte Bir çok amatör dalda faaliyetler başlamış Futbol’da birinci kümenin dışında 2. Küme hatta 3.küme kurulmuştu. İlk Minikler ve Yıldızlar turnuvası (Aydemir Doğan Kupası) müsabakaları yapılmış Gençler Futbol Ligi Kurulmuştu. Salon sporları da oldukça revaçtaydı Basketbol, Voleybol ve Hentbol da 1 ve 2. Amatör küme müsabakaları yapılırdı. Masa tenisi, boks, judo, tekvando ve ata sporumuz Güreş zirve yapıyordu. Onun zamanında Kayseri Karması ve Sümer Spor Türkiye Şampiyonu olmuştu. Yine onun zamanında Emniyet Spor Kulübü 3.lige , Basketbol da ise İbrahim Yılmaz’ın Başkanlığındaki Meysu Spor Türkiye Basketbol ligine çıkmıştı.
Kayseri Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunu onun zamanın da kurmuş her zaman desteğini almıştım.
Sümer stadı ve Atatürk dış saha onun zamanında çimlenmiş amatörler çamurdan kurtulmuştu. Şimdilerde Amatörlerin rüyasını bile göremediği Atatürk stadında (Kadir Has stadının muadili) her amatör takım mutlaka maça çıkardı. Çünkü o bu tesislerin asıl sahiplerinin Kayseri Gençliği olduğuna inanırdı.
Bölgenin kıt imkanlarından en çok pür amatör kulüplerin yararlanması için inisiyatifini kullanır, çok faaliyet gösteren kulübe daha fazla yardım yapılmasını sağlardı. Türkiye Şampiyonalarına katılacak gençlik kulüplerine anasının ak sütü kadar helal maaşından bütçesinin elverdiğince yardım yapardı çünkü o ömrünü Kayseri Gençliğine adamıştı.
Onu anlatabilmek, onun başarılarından bahsedilmek o kadar da kolay değil ben bunu bilenlerdenim o ancak bir kitapla anlatılabilir Rabbim kısmet ederse , ömrüm yeterse bunu gerçekleştirmek isterim.
Aydemir Doğan bir Osmanlı bey efendisiydi, menfaat için kimsenin önünde eğilmedi, bükülmedi ama kırıldı.
Aydemir Doğan boğazından haram lokma geçirmedi Devletinin kendisine takdir ettiği maaşla geçinmesini bildi kimseye tenezzül etmedi.
Aydemir Doğan bir spor adamı olduğu kadar bir gönül adamıydı, şair’di yazardı, gözünü budaktan , sözünü dudaktan esirgemeden köşe yazıları yazardı.
Aydemir Doğan bir araştırma tezi olabilecek hasletlere sahipti, onu araştıracakların Osmanlılığını, beyefendiliğini, şairliğini, yazarlığını, spor adamlığını ,dürüstlüğünü birazda haksızlık karşısındaki dik başlılığını araştırmalarının gerekliliğini düşünüyorum.
Her sev eni gibi Aydemir Ağabeyimi Minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Yaşadığım müddetçe de duacısı olacağım.

Halil Severcan

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here