Başakşehir Spor Takımı biliyorsunuz bu sezon şampiyonluğa oynuyor ve şampiyonluk ile ilgili düşünceleri sorulduğunda başta teknik direktör Abdullah Avcı ve futbolcular genellikle şu şekilde bir cevap veriyorlardı: “Şampiyonluk yolunda 100 yıllık çınarlarla birlikte olmak harika bir duygu, bu duyguyu yaşamak önemli olan, şampiyon oluruz veya olmayız, önemli olan bu yolda olmak”.

 

Ancak son haftalarda yaşanan sinir ve öfke hali gösteriyor ki, şampiyonluğa bu kadarda centilmence bir bakış açısı yokmuş Başakşehir takımının. Bu durumu kabullenememe ve öfke hali Sivasspor maçı sonrası Emre Belözoğlu için ağlama hali ile ortaya çıkarken, Arda Turan için de gazeteci Bilal Meşe sonrası ikinci vukuat olarak ortaya çıktı. Arda Turan müsabaka hakemi Yaşar Kemal Uğurlu ile Yardımcı Hakem Erdinç Sezertam’a yaptıkları nedeniyle kırmızı kart ile cezalandırıldı.

 

Türkiye Futbol Federasyonu Hukuk Kurulu, Arda Turan’ı TFF Disiplin Talimatı’nın 41 inci maddesinden dolayı Disiplin Kurulu’na sevk etti. Peki 41 inci madde ne diyor?

 

Beşiktaş maçında 5 dakikada iki sarı karttan, kırmızı kart gören Umut Bulut’un hareketini de Hakem raporuna “hakaret” veya “sportmenliğe aykırı hareket” şeklinde yazmış ise Umut Bulut da aynı maddeden dolayı cezalandırılabilecektir. Elbette, böyle bir durum olsaydı, Hakem’in Umut Bulut’a doğrudan kırmızı kart göstermesi de gerekirdi, ikinci sarı karttan kırmızı gösterildiği düşünüldüğünde, böyle bir durum yaşanmayacaktır.

 

Disiplin Talimatı’nın 41 inci madde başlığı “Kişilik Haklarına Saldırı, Hakaret, Tehdit ve Tükürme”. Madde içeriğine göre TFF veya mensuplarına, müsabaka görevlilerine, futbolculara, yöneticilere veya diğer ilgili kulüp ve kişilere, hakaret eden, söven, tehdit eden veya herhangi bir şekilde kişilik haklarına saldırıda bulunan; futbolculara en az 2 en çok 5 maç ceza verilir. Eğer bu sayılan fiiller müsabaka görevlilerine yönelik ise en az 3 maç en çok 7 maç ceza verilecektir. Dolayısıyla müsabaka hakemine hakaret eden veya tehdit eden futbolcu en az 3 maç en çok 7 maç ceza alacaktır.

Arda Turan, TFF Hukuk Kurulu tarafından hem “hakemi tehdit”, hem de “hakeme hakaret” nedeniyle sevk edildiğinden, her bir fiili için ‘3 er maç ceza’ alırsa, en az 6 maç ceza alacaktır.

 

2012 yılında Galatasaraylı futbolcu Engin Baytar ile Hakem Cüneyt Çakır arasında yaşanan olayda, Engin Baytar Hakeme fiili müdahalesi nedeniyle o dönemki TFF Disiplin Talimatı’nın 45 inci maddesine göre “11 maç” ceza almıştı. Şimdi herkes şu soruyu soruyor: Arda Turan’ın Sivasspor maçı yardımcı hakemi Erdinç Sezertam’a hareketi “fiili müdahale” kapsamında değil mi? Bu nedenle TFF Hukuk Kurulu tarafından sevkin Disiplin Talimatı’nın 41 inci maddesinden değil de, “Saldırı” halini düzenleyen 44 üncü maddeden yapılması gerekmiyor muydu?

 

Disiplin Talimatı’nın 44 üncü maddesine göre saldırının müsabaka görevlilerine yapılması halinde saldırıyı yapan futbolcu en az 10 en çok 15 maç ceza alacaktır. Saldırının ne olduğu TFF mevzuatında tanımlanmamıştır. Türk Dili Kurumu sözlüğüne göre saldırı, doğrudan doğruya eylemde bulunma, hücum, taarruz ve tecavüzdür. Disiplin Talimatı’nın 41 inci maddesinde “Kişilik Haklarına Saldırı” dan bahsedilmesi karşısında bundan daha ağır cezalar içeren 44 üncü maddedeki “saldırı” ifadesini hakeme fiili tecavüz hali olarak anlamak gerekir. Bu sezon Quaresma’nın Fenerbahçe maçındaki hakeme hareketi fiili saldırı olarak nitelendirilmiş ve Quaresma 5 maç ceza almıştı.

 

Arda Turan’ın maçın orta hakemine yönelik hareketi fiili bir tecavüz hali değil, bu nedenli ona olan hareketinin Disiplin Talimatı’nın 41 inci maddesi kapsamında kaldığı söylenebilir. Buna karşılık Yardımı Hakem Erdinç Sezertam’a olan fiili teması ve hareketen bütününü 44 üncü madde kapsamında “saldırı” olarak nitelendirmek gerekecektir. Bu nedenle Arda Turan’ın müsabaka hakemi Yaşar Kemal Uğurlu’ya olan eylemi “3 maç ile 7 maç arası” cezayı; müsabaka hakemi Erdinç Sezertam’a olan eylemi ise “10 maç ile 15 maç arası” cezayı, yani toplamda en az 13 maç, en çok 20 maç cezayı gerektirmekteydi. Ancak Hukuk Kurulu’nun sevkinden dolayı Arda Turan en az 6 maç, en çok 13 maç ceza alacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here