ANIMSATTIKLARI, KATTIKLARI VE DEĞERİ İLE ADAM GİBİ BİR HOCA: HİKMET KARAMAN 

– Kayserispor Tarihinden Kesitler İle-

Selim DÜNDAR

selimdundar38@gmail.com

 

Hikmet Karaman’ın Teknik Adamlık Kariyerine Bakış

 

Hikmet Karaman’ı futbolu takip eden bazı insanlar göreve “tercüman” olarak başlamıştır diye takdim ederler. Bundan kasıt Almancayı bilip zaman zaman tercüme yapması değil, tercümanlık mesleği ile işe başladığıdır. Ancak işin gerçeği böyle değildir. Kocaeli doğumlu Hikmet Karaman, Almanya’da futbol oynamış sonra da orada antrenörlük lisansını almıştır. 34 yaşındayken Bayern Leverkusen takımından Kocaelispor’a transfer olan teknik direktör Reinhard Saftig’in yardımcılığına getirilir. Almancasının iyi olması nedeni ile Alman hocanın tercüme işini de üstlenir ancak bu onun antrenör değil, tercüman olduğu anlamına gelmiyor.

 

(Hikmet Karaman Orta Sıra’da sağdan ikinci, Reinhard Saftig ile birlikte)

1992-1993 sezonunda Karl Heinz Feldkamp, 1993-1994 sezonunda ise Reiner Hollmann ile ligi şampiyon tamamlayan Galatasaray, Hollman’dan sonra, Feldkamp’ın da yönlendirmesi ile Kocaelispor’dan ayrılan Reinhard Saftig ile anlaşır. Saftig’in yardımcıları ise Müfit Erkasap ve Hikmet Karaman’dır. Saftig sezonu tamamlayamaz. Galatasaray sezonu Müfit Erkasap ile tamamlayacaktır.

 

1995-1996 sezonunda Kocaelispor’da Mustafa Denizli’nin yardımcılığını yapar. Kocaelispor 1994-1995 sezonunu 9., 1995-1996 sezonunu ise 5. sırada tamamlar. 1996 sezonuna da Mustafa Denizli ile başlayan Kocaelispor’da önce Mustafa Denizli sonra yerine gelen Holger Osieck’in yardımcılığını yapar. 1998 yılı sonunda ise 38 yaşındayken kısa süre Zeytinburnuspor ile çalışarak teknik direktörlük hayatına başlar. Sonra kısa sürelerle Erzurumspor ve Adanaspor teknik direktörlüklerini yapar. 2000 yılının sonunda memleketi Kocaelispor’un Rasim Kara’dan sonraki teknik direktörü olur. Yaklaşık 3 sezon Kocaelispor’da teknik direktörlük yapar. 2000-2001 sezonunu Kocaelispor 13.; 2001-2002 sezonunu 11. tamamlar. 2001-2002 sezonunda finalde Beşiktaş’ı 4-0 yenerek Kocaelispor’u kupa şampiyonu yapar. Kocaelispor sonrası yaklaşık 1 yıl Rizespor’da çalıştıktan sonra, 2004 yılında Hüsnü Özkara sonrasında Erciyesspor’a daha doğrusu o sezon başında ismi değişerek Kayserispor olan eski Erciyesspor’un teknik direktörü olur.

 

Kayseri Futbolunda 2000’li Yılların Sıradışı Gelişmeleri

 

O dönemler Kayseri futbolu çalkantılı günler yaşamaktadır. Hacı Boydak’ın Erciyesspor’un adını Hacılar Erciyesspor yaparak Kayserispor ile yarışan bir takım haline getirmesi şehri huzursuz etmiştir. 2000-2001 futbol sezonu sonunda yaz ayında Hacılar Erciyesspor’un adı “Erciyesspor” olarak değiştirilmiş, iki kulübün yönetimleri birleştirilmiş ve Kayserispor, Erciyesspor’dan istediği futbolcuları bünyesine katmıştır. Sezon sonunda Erciyesspor, bir alt lige düşmüş ancak sonra yeniden toparlanarak iki sezon üst üste şampiyon olarak Süper Lig’e çıkma hakkı elde etmişti. 2003-2004 sezonunda Kayseri Erciyesspor’un Süper Lig’e çıkması, Kayserispor’un ise çıkamaması sonrasında; “Kayseri zekası” tekrar devreye girmiş ve Erciyesspor’un adı “Kayserispor” olarak değiştirilmiştir. Kayserispor’un adı ise Erciyesspor olmuş ancak Erciyesspor Türk spor tarihinde aynı adla iki kez aynı ligde şampiyon ilk ve tek takım olarak tarihe geçmiştir. Bana göre sporu, sporcuyu, spor tarihi ve yönetimini bilmeden hatalı olup olmadığının tartışılması dahi abes olan, “fecahat” bir karar ile yapılan isim değişikliği halen her iki kulübün kulüp tarihlerinin, maçlarının, yönetimlerinin birbirine karışmasına neden olan  bir duruma yol açmıştır. Bu hatalı karara en güzel cevabı hakkı yenerek ismi değiştirilen Erciyesspor vermiş ve isminin değiştiği ilk sezon yeniden Süper Lig’e çıkma başarısı göstermiştir.

 

İşte Hikmet Karaman böyle bir dönemde Kayserispor’un başına gelmiştir. O dönem Erciyesspor’un ismi değiştirilmese ve aynı kadro yapısı korunsa Erciyesspor Türk futbolunda mütevazi bütçelerle de başarılı olunabileceğini herkese ispatlayacaktı. Olan bir önceki sezon muhteşem oynayan Kadir Demirel, Levent Kayatekin, Mehmet Ayaz ve kaleci Mehmet Ali Tunç gibi oyunculara olmuştur. Bu oyuncular karmaşada kaybolup gitmişlerdir.

 

2004-2005 Sezonunda Kayserispor ve Hikmet Karaman

 

Kayserispor sezon başında Akçabat Sebatspor’dan 27 yaşındaki kaleci Metin Aktaş, Samsunspor’dan 33 yaşındaki stoper Osman Özköylü, ve 27 yaşındaki sol bek Müslüm Can, Bursaspor’dan 31 yaşındaki Serkan Damla, Malatyaspor’dan 29 yaşındaki hücuma dönük orta saha oyuncusu Mithat Yavaş ve üst üste 4 sezon Malatyaspor’da oynayarak attığı goller ile Malatyaspor ile özdeşleşen 29 yaşındaki golcü Fazlı Ulusoy, Adanaspor’dan defans oyuncusu 25 yaşındaki Serkan Bekiroğlu, Rizespor’dan defans oyuncusu 27 yaşındaki Alper Akıcı, İstanbulspor’dan İsrailli golcü 25 yaşındaki Pini Felix Balili ve Maccabi Petah takımından İsrailli orta saha Salim Toama, Gaziantepspor’dan 31 yaşındaki ön libero Samuel Johnson, Macar stoper Zoltan Petö, Arnavut golcü 27 yaşındaki Vioresin Sinani’yi transfer etmiştir.

Aslında Erciyesspor olup, adı değişen Hüseyin Hamamcı ile Süper Lig’e yükselen takımdan ise kaleci Mehmet Ali Tunç, defans Ali Turan, Levent Kayatekin, sol bek Alpaslan Kartal, ön libero Kamber Arslan ve Mehmet Ayaz takımda kalmışlardır. Eski Kayserispor’dan yani adı Erciyesspor olarak değişen takımdan ise Mehmet Topuz ve Kemal Okyay, İlhan Parlak takıma katılmıştır.

Hüsnü Özkara, forvette Mithat Yavaş, Fazlı Ulusoy ve Arnavut oyuncu Vioresin Sinani gibi oyunculara şans vermiş, Gökhan Ünal’a ise sadece iki maçta şans vermiştir. Kayserispor, Hüsnü Özkara ile ligin ilk yedi haftasında galibiyet alamamış ve yalnızca 2 beraberlik alarak 2 puan ile düşme hattında yer almıştır. Hikmet Karaman ile çıkılan ilk maç 3 Ekim 2004 tarihindeki İstanbulspor karşılaşması olmuş ve bu maçı da 2-0 yenik olarak tamamladık.

Hikmet Karaman’ın takıma gelmesiyle Gökhan Ünal ve Mehmet Topuz daha çok şans bulmuş ve zamanla takımın banko oyuncusu olmuşlardır. Ayrıca 19 yaşındaki Kemal Okyay ile kaleci Ali Üçkulak ve 17 yaşındaki İlhan Parlak’ı alt yapıdan A takımda kadroya alan da Hikmet Karaman olmuştur.

Kayserispor Hikmet Karaman yönetiminde ara transferde Konyaspor’dan eski Fenerbahçeli sol bek Cem Karaca, Bursaspor’dan stoper Hakan Çimen, Gaziantepspor’dan Bülent Bölükbaşı, Konyaspor’dan stoper Murat Duman, Zeytinburnuspor’dan 20 yaşındaki yetenekli oyuncu Köksal Yedek, Galatasaray’dan defans oyuncusu İbrahim Yavuz, adı Erciyesspor olarak değişen Kayserispor’dan sol bek Ergün Teber, 1.85’lik Çek golcü Tomas Pesir ve stoper Erich Brabec ile Sloven orta saha oyuncusu Rastislav Michalik’i transfer etmiştir. Sinani, Toama, Fazlı Ulusoy, Mehmet Ayaz, kaleci Murat Akarsu ile ise yollar ayrılmıştır.

Kayserispor ligin ilk yarısını 11 puanla 17. sırada tamamlamıştır. Ligin ikinci yarısına Kayserispor Trabzon’da Trabzonspor maçı ile başlamıştır. Gökhan Ünal maçın son yirmi dakikasında Mehmet Topuz’un yerine oyuna girmiş ve Kayserispor’un 82. dakikada tek golünü atmıştır. Maçı Trabzonspor 3-1 kazanmış ancak Kayserispor umut vermiştir. Zaten sonraki hafta Kayseri’de Diyarbakırspor’u Tomas Pesir’in iki golü ile 3-0 kazanmıştır. Sonraki hafta Ankara’da Ankaragücü ile 2-2 beraberlikle ayrılınmış ve takımın ikinci yarıda yükselişi sürmüştür. Bülent Bölükbaşı’nın da oynamaya başlamasıyla takım iyi bir takım görüntüsüne kavuşmuştur. Gökhan Ünal, 3 Nisan 2005 tarihinde, ligin 18. haftasında Kayseri’de oynanan Galatasaray maçı ile Türk futbol kamuoyunun önüne çıkmayı başarmıştır. Maça Kayserispor kalede Metin Aktaş, savunmada Müslüm Can, Erich Brabec, Johnson ve Ergün Teber, orta sahada Mehmet Topuz, Michalik, Kamber Arslan ve Cem Karaca önlerinde Bülent Bölükbaşı ve forvette Tomas Pesir onbiri ile çıkmıştır. Galatasaray’da teknik direktör Hagi, Kayserispor’da teknik direktör Hikmet Karaman’dır. Maç 0-0 gitmektedir. Kayserispor’un düşmeme mücadelesinde hedefi galibiyettir. Bu yüzden maçın 50. dakikasında Bülent Bölükbaşı’nın yerine Mithat Yavaş ve 58. dakikada Michalik’in yerine Gökhan Ünal oyuna dahil olur. Gökhan Ünal oyuna girdikten sonra 79. dakikada takımını 1-0 öne geçirir. 1. dakika sonra Hakan Şükür’ün kafa golü durumu beraberliğe getirir. 3 dakika sonra oyuna sonradan giren Hasan Kabze Galatasaray’ı 2-1 öne geçirir. Herkes maç böyle bitecek derken Gökhan Ünal tekrar sahneye çıkmış 89. dakikada attığı o unutulmaz kafa golü ile maçı 2-2’ye getirmiştir. Maç da böyle bitmiştir. Kayserispor, bu 1 puanla puanını 21’e çıkarmış ve düşmeme mücadelesini sürdürmüştür. Kayserispor sezon sonunda 34 puanla ligi Diyarbakırspor’un üstünde 14. sırada tamamlamış ve ligde kalmıştır. Hikmet Karaman, ligin 8. haftasında 2 puan ile aldığı takımı toplanan 32 puanla ligde tutmayı başarmıştır. Ayrıca Türk futboluna Mehmet Topuz, Gökhan Ünal, İlhan Parlak gibi isimleri kazandırmıştır. Bülent Bölükbaşı da istikrarsızlık sonrası yeniden istekli şekilde futbola dönmüştür.

Hikmet Karaman’dan Sonra Ertuğrul Sağlam Göreve Geliyor

Bu başarıya rağmen Hikmet Karaman takımda kalmamış ve Kayserispor sezon başında Ertuğrul Sağlam ile anlaşma imzalamıştır. Hikmet Karaman’ın temellerini attığı bu takım sonraki 2 sezon Ertuğrul Sağlam ile 2005-2006 ve 2006-2007 sezonlarını  51 puanla 5. tamamlamıştır. Bilhassa 2005-2006 sezonu Kayseri spor tarihinin en başarılı sezonu olarak kayıtlara geçmiştir. Çünkü en üst ligde ilk kez iki takımımız mücadele etmiş ve Kayserispor 5.; Erciyesspor ise 10 olarak ligi tamamlamışlardır.

2013-2014 Erciyesspor Dönemi

Hikmet Karaman 2013 yılında Fuat Çapa’dan sonra Erciyesspor ile anlaşmış ve takımı ligde bırakmayı başarmıştır. Bu döneminde de daha önce Ergün Teber, Gökhan Ünal, İlhan Parlak gibi oyuncuları takıma kazandıran Hikmet Karaman, bu dönemde de Erciyesspor’da Cenk Ahmet Dalkılıç, Mangane, Diakhate ve Ekrem (Emre Öztürk) ile harika bir defans kurgusu oluşturmuştur. Yasin Öztekin, onun döneminde iyi bir çıkış yakalayıp Galatasaray’a transfer olmuştur. Takım 2. yarı inanılmaz oynamış ve ligin ikinci yarıda en çok puan toplayan takımlarından olmuştur. Kaderin bir cilvesidir ki iki takımın isim değiştirdiği ilk sezonda Kayserispor’da görev yapan Hikmet Karaman, bu defa ismi Erciyesspor’u ligde tutmuş ancak Kayserispor aynı sezon ligi ligi 29 puanla sonuncu tamamlayarak ligden düşmüştür.

 

Ertuğrul Sağlam’dan Sonra Hikmet Karaman Göreve Geliyor…

Ligin ilk yarısının bitmesine 3 maç kaldı. Kayserispor 14 maçta sadece 10 gol atabilmiş ve ligin en az gol atan takımı. 12 puanı var ve düşme hattında. Hikmet Karaman yeniden göreve geldi. Bana göre getirilebilecek en iyi isim…Yardımcıları ise Hasan Özer, Ceyhun Eriş ve Hakan Ertürk. Ceyhun futbolu iyi bilir ve zeki’dir. Hasan Özer iş disiplini olan iyi niyetli biri. Hakan Ertürk ise zaten takımdaydı, takımı iyi tanıyor. İyi bir ekibi var.

Hikmet Karaman futbolu biliyor, dil biliyor, araştırıyor, kendini geliştiriyor, hatalarından ders çıkarıyor, neyse o, arka planı yok, Kayseri’yi tanıyor, biliyor, adam gibi adam…Başarılı olur mu? Türk futbolu 2004 ve 2013 senesine göre çok değişti, artık o kadar rahat transfer yapılamıyor. Tüm kulüpler ekonomik sıkıntı içerisindeler. Kayserispor’un transfer yasağı var. Eğer Yönetim işine karışmazsa, futbolcuların alacaklarında sıkıntı çıkmazsa bana göre kesinlikle başarılı olur. İstemediği oyuncular olacaktır ancak transfer yasağı olduğu için mecburen katlanacak ve herkesten en yüksek verimi almaya çalışacak. Ekonomik sıkıntılar olursa, ligi tamamlamadan kızıp gidebilir. Ancak destek görürse, kesinlikle bu takımı ligde tutar. Pazartesi günü, kendisinin daima çok şey öğrendiğim dediği uzun süre yardımcılığını yaptığı Mustafa Denizli’nin çalıştırdığı Kasımpaşa ile oynayacak.. Ancak bu maç ölçü olmamalı…Sabırla Hikmet Karaman’a destek verilmeli ve takıma inanılmalı…Başarılar Hocam, Allah yardımcın olsun…

 

Selim DÜNDAR

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here