SELİM DÜNDAR İLE DÖRT SORU-DÖRT CEVAP

Akhisarspor Maçı Değerlendirmesi ve Kulüpler Birliği’ne Bakış

 

Soru 1- Hikmet Karaman’ın gelişiyle iki haftada alınan 6 puanla ligde 18 puanla 13. sıraya çıkış sağlandı. Rahat bir nefes aldığımızı söyleyebilir miyiz?

Öncelikle iyi ki Hikmet Karaman gelmiş ve bu galibiyetler alınmış demek gerekiyor. Şayet bu iki maçta örneğin sadece 1 puan almış olsaydık, 13 puanla sondan birinci olacaktık ve artık düşmemeye oynayan bir takım görüntüsünde olacaktık. Ancak alınan iki galibiyetle ligin ön grubunda yer alan ilk 9 takımına puan olarak yaklaştık. İyi gidiş devam ederse de, hedef ligin ilk 8’leri olur, olmalıdır. İki haftada 4 gol atıp, hiç gol yemedik ama hala ligin en kötü averajına sahip takımı görüntüsündeyiz.

Geçen sezon ligin ilk 16 haftası sonunda 28 gol atıp, 14 gol yiyerek + 14 averaja sahiptik ve 30 puanla 5. sıradaydık. Bu sene ise son iki haftada atılan 4 gol ile averajımız  eksi 14’den eksi 10’a düştü. Puanımız ise geçen sezonun tam 12 puan gerisinde kaldı. Ertuğrul Sağlam’ın Bursaspor’da şampiyonluğu sonrası gittiği takımlarda başarılı olamadığını görüyoruz. Kayserispor’un çok da uzatmadan yolları ayırması gayet olumlu oldu. Ancak bana göre Ertuğrul Hoca için bundan sonra Süper Lig’de kulüp bulmak hayli zor bir hal almıştır.

Soru 2- Peki takımda Hikmet Hoca’nın gelişi ile ne değişti de, iki haftada iki galibiyet alındı?

Öncelikle takım aklı geri geldi. Ligin ilk 14 haftasındaki Kayserispor, isteksiz, panik, durağan ve oyuna etki edemeyen bir yapıdaydı. Hikmet Hoca ile strateji üreten, oyuncuları hedefe motive eden ve kendine inanan bir Kayserispor oluştu. Düşünsenize Asomah Gyan’da bile değişim yaşandı ve bu hafta çok önemli bir gol ile takıma galibiyeti getirdi. Bernard Mensah çok daha istekli ve oyuna katılan bir şekilde oynamaya başladı. Atilla Turan ve Kana Bıyık’taki değişim en bariz olanı. İkisi de daha moralli ve ne yaptıklarını bilen şekilde oynuyorlar.

Akhisar maçında, Hikmet Karaman haftalardan onbirde oynamayan Kucher’e güvendi ve Kana Bıyık ile defansın ortasında oynattı. Bilal Başacıkoğlu’nda ciddi bir düşüş var. Varela ve Gyan değişiklikleri takımı hareketlendirdi. Ayrıca beklerimizin oyuna katkısı da artmaya başladı.

Soru 3- Bu iyi gidiş devam eder mi? Transfer hakkı olsaydı, nerelere transfer yapılmalıydı?

Maalesef takımın derin ve alternatifli bir kadrosu yok. Ligde oynayan takımların kadro derinliğini anlamak için her takımın yedek kulübesinde bekleyen oyunculara bakmak yeterli olacaktır. Akhisar da bu ligin en az alternatifli kadrolarından birine sahip. Ancak Kayserispor maçında bakıyorsunuz yedek kulübesinde Eray Ataseven, Bilal Kısa, Adrien Regattin, Elvis Manu ve Daniel Larsson gibi oyuncular var. Seleznov. Dany ve Mustafa Yumlu sakatlık vs. nedenlerle kadroda hiç yoklar. Kayserispor ise yedek kulübesini alt yapıdan oyuncularla zor tamamlıyor. Transfer hakkı olsaydı, öncelikle bu takıma iyi bir golcü, sonra da iyi bir kanat oyuncusu alınabilirdi. Üçüncü bir transfer olarak da defansın ortasına bir alternatif alınabilirdi. Ancak transferde çeşitli hatalar da yapılmadı değil. Bugün ligin ikincisi konumundaki Malatyaspor’un sol beki, bizim beğenmeyip gönderdiğimiz Erkan Kaş. Erkan Kaş’ın Malatyaspor’da yıllardır söylenen potansiyelini eski bir sol bek olan teknik direktör Erol Bulut ile ortaya çıkarmaya başladığını görüyoruz. Aynı şekilde eminim Hikmet Karaman, Güray Vural’ın da kadroda olmasını isterdi. Ryan Mendes’i parasal nedenlerle göndermek durumunda kaldık ancak onun yokluğu da önemli ölçüde hissediliyor. Yapılacak bir şey yok, bu durumda eldeki oyunculardan en üst seviyede faydalanmaya çalışmak gerekiyor. Sakıp ve Rotman takıma ne kadar çabuk katılırlarsa, o kadar iyi olacaktır. Bu durum takımı bir seviye üste çıkaracak etki yapacaktır. Hasan Hüseyin Acar gibi oyunculardan da faydalanmaya çalışılmalı. Yine Kravetz’den mutlaka çift forvetli bir sistem ile fayda sağlanmaya çalışılmalı diye düşünüyorum. Eğer oyuncuların ödemesi yapılırsa, bana göre bu takım ivmesini artırarak devam eder.

ADİL GEVREK KULÜPLER BİRLİĞİ BAŞKAN YARDIMCISI OLDU (MEHMET TÜREL/MALATYA-İHA)

Soru 4- Son olarak Kulüpler Birliği ile ilgili son dönemde çeşitli spekülasyonlar yapılıyor. 17 takımın birlikte açıklama yapması sonrasında, Kulüpler Birliği Başkan Vekili de olan Kayserispor Başkanı Erol Bedir’e karşı bir takım eleştirileri de beraberinde getirdi. Sizce bu tavır doğru muydu?

Kulüpler Birliği’nin kuruluş temeline baktığınız zaman rahmetli İlhan Cavcav’ın büyük emekleri ile Anadolu takımlarına karşı bir ayrımcılık yapılmaması ve ligdeki tüm takımların birlik ve beraberliğini sağlamak için kurulduğunu görüyoruz. Ancak yapılan açıklamaya baktığınız zaman, Başakşehirspor Spor Kulübü’nün hislerine tercüman olan ve birlik beraberlik yerine ayrılığı körükleyen bir açıklama yapıldığını görüyoruz. Açıklamanın usulen de yanlış yönetildiği, açıklama sonrası başta Ankaragücü olmak üzere bazı kulüplerin eleştirilerinden anlaşılmaktadır. Bu nedenle bir kulüpten yana tavır almak yerine, tüm kulüplerin imza atabileceği ve genel olarak VAR sisteminin tüm kulüplere adil uygulanması ile verilen cezalarda çifte standartlı yaklaşımların karşısında olunduğunu içeren bir açıklama hazırlanmalı ve tüm kulüplere gönderilmek suretiyle de teyitleri alınmalıydı.  Bu tür işler telefonla yapılmaz, yapılmamalıdır. Dolayısıyla bir takım kişi/kulüplerin kavgalarına alet olunmadan, yapıcı bir tavır içerisinde olunmalıdır. Aksi takdirde bu türden hareketlerin, kişi ve kurumları yıpratıcı etki yaptığı da görülmektedir. Son yıllarda tüm takımlar, önemli bir ekonomik krizin içinde kaldılar. Kulüpler Birliği olarak bu krizden nasıl çıkılır, alt yapılardan gelen oyuncular nasıl A takıma kolay monte edilir,  yabancı oyunculara yaklaşım nasıl olmalıdır gibi konulara kafa yormalıdır. Kulüpler aklı selim ile hareket etmezse artık yolun sonu gelmiştir. Bu bilinç ile hareket etmek gerekmektedir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here