SORU 1: Sumudica Galatasaray maçı sonrasında, hazırlık maçlarında da denediği üçlü savunma nedeniyle yoğun eleştiri aldı ancak buna rağmen Göztepe maçından önce yaptığı açıklamada takıma uygun sistemin üçlü defans olduğunu ve üçlü defans ile oynamaya devam edeceğini söylemişti. Bu açıklama sonrasında Kayserispor sonraki maçlarda sürpriz bir şekilde dörtlü defans ile oynadı. Bu değişikliği neye bağlıyorsunuz?

CEVAP 1: Malumunuz “inat da bir murattır” şeklinde yaygın kullanılan bir söz var. Sumudica da ikinci hafta Göztepe maçı öncesi, sistemde inat edeceği mesajını vermişti. Ancak Sumudica’nın daha ligin ilk maçında takımı yeteri kadar tanıdığını söyleyip, takım için en uygun sistemi bulduğunu söylemesi zaten baştan hataydı. Çünkü hiçbir teknik adam, takımını bu kadar kısa sürede tanıyamaz. Üstelik her takım daha baştan bir sisteme angaje edilemez. Böylesi bir peşin hüküm de doğru değildi. Dolayısıyla yeterli bilgiye sahip olunmaksızın yapılan inat, ‘murat’ değil, ‘kuru inat’tan ibaret kalırdı. Sumudica da kuru inatta diretmedi. Sumudica, Göztepe maçında Sapunaru, Kana Bıyık, Levent ve Atila Turan ile dörtlü bir defans hattı kuruldu. Onların önünde de Badji ve Şamil oynadılar. Sivas ve Antalya maçlarında da dörtlü defanstta Tiago-Kana Bıyık-Kucher-Erkan Kaş oynadı. Gayet de başarılı oluyorlar.

SORU 2: Kayserispor’un kadro ve sistemindeki bu değişiklik sizin yazılarınızda belirttiğiniz tertibe ve oyuncu seçimiyle neredeyse aynı. Ancak Kayserispor’da çok iyi oyuncular var ve her hafta değişik oyuncuların oynadığını görüyoruz. Bu bir dezavantaj oluşturur mu?

CEVAP 2: Kadro seçimindeki isabet için kısaca ‘aklın yolu bir’ demek yeterli sanırım. Ben Sapunaru’nun defansın ortasında değil de, sağ bekte değerlendirilmesinin doğru olacağını belirtmiştim. Sapunaru sağ bekte gayet başarılı oynamıştı. Bu haftada Kana Bıyık sakatlanınca yerine girdi ve defansın ortasında Kucher ile oynadı. Ancak bence sağ bekteki kadar başarılı değildi. Önceki yazılarımda da yazdığım gibi Kayserispor’un oyunun hücum tarafında alternatifleri çok. Bu yüzden Sumudica haklı olarak zaman zaman oyuncuların hafta içi performanslarını da dikkate alarak farklı onbirlerle çıkıyor. Bence kadro iskeleti önemli. Zaman zaman değişiklik takıma rekabet getirir. Kayserispor’un bu çıkışında bence kilit üç oyuncu var: Badji-Şamil ve Umut. Bu üç oyuncu Antalyaspor maçının da en çok koşan üç oyuncusu. Bu oyuncular sahaya yüreklerini koyuyorlar ve diğer arkadaşlarına da örnek oluyorlar. Bizim için bu hafta önemli bir kazanım da kaleci Silviu Lung oldu. Oynadıkça özgüveni artıyor ve kalecilik meziyetlerini göstermeye başlıyor. Antalyaspor maçında oyunun kırılma anı penaltı atışı idi. Antalyaspor penaltıyı gol yapsa, maç berabere olacaktı ve çok iyi oyuncuları olan Antalyaspor buradan oyunu lehine bile çevirebilirdi.

SORU 3:  Antalyaspor Eto’dan sonra sezon başında da Nasri, Menez, Maicon gibi yıldız oyuncular aldı. Ancak Antalyaspor 5 maçta 3 puan toplayabildi. Kayserispor’un Antalyaspor’u net bir skorla yenmesi de önemliydi. Sizce bu skorda Kayserispor’un çok iyi olması mı, Antalyaspor’un iyi olmaması mı daha etkili oldu?

CEVAP 3: Samir Nasri’nin yıllık maliyeti bonuslarla 7 milyon Euro. Zaten Eto da “ben niye o kadar almıyorum” diye kazan kaldırdı. Jeremy Menez’in maliyeti 6 milyon Euro, Maicon 3 milyon Euro, Drole 2 milyon Euro. Antalyaspor’un toplam piyasa değeri Transfermarkt verilerine göre 55 milyon Euro. Kayserispor’un toplam piyasa değeri ise 35 milyon Euro. Elbette, böyle bir takım karşısında alınan galibiyet çok değerli. Öncelikle daha çok mücadele eden, daha çok isteyen ve daha net pozisyonlara giren takım Kayserispordu. Antalyaspor’un durumu transfer politikası için diğer takımlara örnek olmalı. Antalya takımı belki de turizmcilerin de maddi desteği ile önemli oyuncular alıyor ancak bu oyuncular bu paraları eder mi? Karşılığında Antalyaspor’a ne verecekler? Bana göre Eto sonrası, bu kadar yüksek maliyetli oyuncular alınması çok doğru bir yaklaşım değil. Nitekim Eto da buna karşı çıktı ve takım içinde birden fazla ‘patron’ durumu oluştu. Rıza Çalımbay’ın bütün bu krizi yönetmesi ve takıma düzlüğe çıkarması çok zor diye düşünüyorum. Kayserispor ise Sumudica ile mücadele gücünü öne çıkaran, koşan, isteyen, hırslı bir takım ortaya çıkarmış. İnşallah bunun devamı gelir.

SORU 4: Kayserispor, Welliton’un ayrılması sonrası, Gyan’ın da takıma katkısının ne olacağının şüpheli olması nedeniyle bir golcü daha aldı. Yeni transfer Stojiljkovic hakkında ne düşünüyorsunuz? Sivas maçında bir gol attı. Takıma katkı sağlayacak mı?

CEVAP 4: Bence gayet isabetli ve gerekli bir transfer olmuş. Ama kiralık alındı sanırım. Nikola Stojiljkovic 25 yaşında ve 1.85 boyundu. Braga’dan geldi. Braga formasıyla Fenerbahçe’ye karşı da Avrupa kupasında oynamış ve bir gol atmıştı. Öncelikle Stojiljkovic çok iyi bir golcü. Futbolda, bu tarz oyuncular son yıllarda azaldı. Yani gol yeteneği yüksek düzeyde olan, golü koklayan, nerede duracağını bilen ve son vuruşları iyi yapan oyuncular. Stojiljkovic böyle bir oyuncu ve kesinlikle bu sezon oynarsa çift haneli gol rakamlarına ulaşabilir. Onun şanssızlığı Umut Bulut çok formda. İkisi bir arada oynar mı? Tabi ki oynar. İkili forvet veya birisini arka üçlüye kaydırmak suretiyle ikisi bir arada da oynar. Nitekim Antalya maçının son dakikalarında ikisi birlikte oynadı. Bir parantez de Ryan Mendez’e açmak istiyorum. Kesinlikle çok iyi bir oyuncu ve Kayserispor’a faydalı olacak demiştim. Öyle de oluyor. Ryan Mendez de önemli bir kazanç Kayserispor için.

SORU  5: Kayserispor sezon başında Asamoah Gyan’ı alarak büyük bir sükse yapmıştı. Ancak siz yazdığınız yazılarda Asamoah Gyan’ın yaşıyla ilgili spekülasyonlar olduğunu ve performansına ilişkin şüpheleriniz olduğunu söylemiştiniz. Gyan henüz doğru dürüst oynamadı, ya sakat ya yedekte. Size göre Asamoah Gyan Kayserispor’a faydalı olacak mı?

CEVAP 5: Asamoah Gyan’ın doğum tarihi 22 Kasım 1985. Gyan’ın istatistiklerine bakalım. 2011-2012 sezonunda Sunderland’da sadece 3 maç, toplamda 233 dakika oynamış ve gol atamamış. Bir sonraki sezon 2012-2013 sezonunda sadece Gana milli takımı ile dört kez ilk onbirde başladığını, 6 kez de yedekten girdiğini 10 maçta toplam 5 gol attığını görüyoruz. Bu sezon Al Ain takımına transfer olmuş ancak orada maç oynamamış. 2013-2014 sezonunda Al Ain takımı ile sadece iki maçta onbirde başladığını toplamda üç maç oynadığı ve 1 gol attığını görüyoruz. Aynı sezon Gana milli takımında ise beş kez onbirde başlamış ve toplamda 10 Gana maçında oynamış ve 4 gol atmış. 2014-2015 sezonunda Al Ain takımıyla 9 maça onbirde başlamış, toplamda 10 maç oynamış ve 9 gol atma başarısı göstermiş. 2015-2016 sezonunda Al Ain de sadece bir maç oynamış ve 2 gol atmış. 2016 yılında Çin takımı Shangai SIPG takımında toplamda 14 maç oynamış, bunların sadece 5’inde ilk onbirde maça çıkmış, toplam 428 dakika oynamış ve 3 gol atmış. Kısaca Asomoah Gyan 2010 yılından sonraki 7 yılda toplamda sadece 20 maça ilk onbirde başlamış. (İstatistikler için bkz. ‘http://www.espnfc.com ile http://www.whoscored.com ve transfermarkt.com internet siteleri ile milli maçlar için bkz http://www.rsssf.com) Genel olarak Gana milli takımında daha başarılı olduğunu görüyoruz. Gana milli takımı ile toplamda 105 maçta, 51 gol atmış. Dolayısıyla istatistiklere göre, Asamoah Gyan’ın bu sezon da Kayserispor’da tüm maçlarda oynamamasının doğal olduğunu, hatta pek çok maçta yer almamasının da benim için şaşırtıcı olmayacağını söyleyebilirim. Bu rakamlar ve analiz sonucu bana göre Asamoah Gyan beklentilerin çok uzağında kalacaktır.

Selim DÜNDAR

selimdundar38@gmail.com

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here