Kayserisporumuz gelecek hafta İstanbul’da Galatasaray ile oynayacağı maç ile lige başlayacak. Geçen sezon kılpayı düşmekten kurtulduktan sonra, bu sene Başkan Erol Bedir Erciyesspor günlerini hatırlatırcasına çok sayıda transfer yaptı. Kayserispor, transfer sezonuna en hızlı giren takım oldu ve ilk 20 günde 8 yabancı 5 yerli olmak üzere 13 transfer, toplamda ise 16 transfer yapıldı. Takımdan 11 oyuncu ayrıldı. Peki, yapılan transferler ne kadar isabetli ve yerinde transferler…Mevkisine göre sırayla inceleyelim.

Silviu Lung – İmza Töreni

Kaleci: Kayserispor’un geçen sezon en sorunsuz bölgesi belki de kaleci mevkiydi. Hem Ali Ahamada, hem de Muammer kalede önemli bir problem yaşatmadı. Belki bu bölgeye gelecek vaad eden genç bir kaleci takviyesi yapılabilirdi o kadar. Ancak bana göre gereksiz bir kaleci değişimi yapıldı. Rumen kaleci Silviu Lung, 1.89 oyunda ve 28 yaşında. Genel olarak iyi bir kaleci. Romanya’da Astra Giurgiu takımında teknik direktör Sumudica ile iyi bir grafik çıkış yakaladı ancak çok istikrarlı değil. Bu riske değmezdi diye düşünüyorum.

Cristian Sapuranu İmza Töreni

Sağ Bek: Geçen sezon bu bölgede Kayserili Hakan Aslantaş ve Levent Gülen ile önemli bir sıkıntı yaşamamıştık. Son dönemde Türk futbolunda Gökhan Gönül sonrasında zaten bu bölgede önemli oyuncu çıkmadı. Çıkmadı diyorum çünkü Türk futbolunun en bariz sorunlarından birisi aynen Türk bürokrasisine benziyor. Her yerde “adam yok” deniyor ama bu söz bana usta Rasim Özdenören’in bir vurgusunu hatırlatıyor: “İyi at mı kalmadı, yoksa attan anlayan mı kalmadı?”

Dolayısıyla iyi oyuncu çıkması içinde komple bir yapı gerekiyor. İlk aşamada alt yapılarda kompleksiz, futbolcudan anlayan teknik adamlar iyi oyuncuların yolunu açacak. A takımda da, kısa vadede başarı meraklısı, riske girmeyen, yabancı sevdalısı hocalar yerine “iyi oyuncudan anlayan ve ısrarla ona şans verme cesareti gösteren” hocalar olması gerekiyor. Şimdi bu düşünceleri tam da “sağ bek” kısmında niye açtım. Çünkü bu bölgede İzmirspor alt yapısından Fenerbahçe alt yapısına geçerek yetişen 1993 doğumlu Ömer Kandemir ve Samsunspor alt yapısından yetişen 1994 doğumlu Canberk Aydın var. İkisi için de büyük umutlar beslendi, beslenmeye devam ediliyor. Ancak bu oyunculara ısrarla şans veren hocalar yok. Elbette bu oyuncular tam hazır değil. Ama elindeki Hakan Aslantaş ile anlaşıp bu bölgeyi ucuza kapatmak varken, Hakan Aslantaş’ı gönderip ikisi yabancı olmak üzere toplam 4 oyuncu bu bölgeye almak ne kadar akıllıca? Rumen Sapunaru, Portekizli Tiago Lopez, Ömer Kandemir ve Canberk Aydın ile birlikte yine bu bölgede kullanılabilecek Levent Gülen var.

Levent Gülen

Bu bölgede gereksiz oyuncu transferi nedeniyle sayıca oyuncu fazlalığı oluştu ve Ömer Kandemir ile Canberk Aydın da muhtemelen başka takımlara verilecek.

Teknik Direktör Sumudica hazırlık maçlarında üçlü savunmayı denedi. Sağ koridorda Ömer ve Canberk’ten de faydalanabilir diye düşünüyorum. Tiago Lopez de bu haliyle, onlardan daha üstün bir oyuncu görüntüsü vermedi.

Atilla Turan İmza Töreni

Sol Bek: Sol bek geçen sezon en çok açık veren mevkilerden biriydi. Erkan Kaş oynadı ancak Erkan hem daha çok hücuma konsantre oluyor hem de zaman zaman oyun içinde “dalmalar” yaşıyor ve oyuncu kaçırıyor ya da geç müdahale nedeniyle faul ve penaltı riski yaşatıyor. Bu bölgede oynayabilen Güray Vural da takımda kaldı. Bu iki oyuncu dışında, Atilla Turan ve çıkış beklenen Oğuzhan Berber alındı. Ancak bana göre sağ bekte Hakan Aslantaş ile yeniden anlaşılıp, yabancı tercihi sol bek için kullanılabilirdi. Bu bölgede muhtemelen Oğuzhan Berber de başka takımlara gönderilecek. Atilla Turan Ülkemizde daha önce Orduspor ve Kasımpaşa’da oynayan gurbetçi bir oyuncu sol bek veya sol kanat oynayabiliyor. İyi bir alternatif olabilir ancak yine sol bekte de sayıca bir fazlalık oluştuğu görünüyor.

Kana Bıyık

Defansın Ortası: Geçen sezon Mabiala ve Kana Bıyık’ın oynadığı, zaman zaman Levent Gülen’in oynadığı bu bölgede de bazen sıkıntı yaşadık. Mabiala’nın gidişi ile beklenen bu bölgeye iki tane iyi oyuncu alınarak bu bölgenin sağlama alınmasıydı. Ancak bir tane oyuncu alındı: Sapuranu. O da hem sağ bek hem defansın ortasında oynayan bir oyuncu. Sapunaru Portekiz ve İspanya’da oynayan tecrübeli ve iyi bir defans oyuncusu. Ancak Sapunaru dışında mutlaka bu bölgeye bir oyuncu daha alınmalı diye düşünüyorum. Çünkü Kana Bıyık da tam güven vermiyor.

Gonzalo Alejandro Espinoza Toledo

Ön Libero: Geçen sezon bu bölgede sonradan gelen Rotman inanılmaz bir grafik sergiledi. Lawal da zaman zaman bu bölgede Rotman’a yardımcı oldu. Rotman Göztepe ile anlaştı. Keşke Rotman kalsa ve bu bölgeye alınan Stephan Badji takviyesi ile bu bölgeyi halletmiş olurduk. Kubilay Sönmez de alternatif olarak takımda tutulabilirdi. Böylece toplamda daha düşük bir maliyet ile bu bölge yeterli şekilde kapatılmış olurdu. Ancak Rotman alınmadı, Kubilay Sönmez gönderildi. Bu bölgeye Şilili 1990 doğumlu Gonzalo Espinoza ve Bursaspor’dan Şamil Cinaz ile birlikte Stephan Badji takviyeleri yapıldı. Ayrıca yine gerektiğinde bu bölgede oynayabilecek Fernando Boldrin var. Dolayısıyla bu kadar oyuncuya gerek var mıydı diye insan sormadan edemiyor.

Şilili oyuncu Espinoza, iyi bir ön libero görüntüsü veriyor. Geçmişte bu bölgede Kayserispor’da oynayan Paraguaylı Riveros ve Santana takıma çok fayda vermişlerdi. İnşallah Şilili Espinoza da takıma uyum sağlayıp, fayda sağlar. Şamil Cinaz da bana göre defansta değil de, asıl yeri olan ön libero mevkinde oynadığı zaman çok daha verim sağlayan bir oyuncu. Enerjik, koşan, dinamo gibi bir oyuncu ve iyi bir alternatif. Stephan Badji de Rotman gibi İBB’de oynamıştı. Beklenilen çıkışı yapamayan bir oyuncu olsa da fizik gücü yüksek ve her bulunduğu takıma kadro derinliği anlamında katkı sağlayacak bir oyuncu. Gerektiğinde defansın ortasında da kullanılabilir.

Şamil Çinaz İmza Töreni

Kısaca Espinoza, Badji, Boldrin, Şamil Cinaz ile bu bölge yeterli görünüyor.

Deniz Türüç

Üçlü Hücum:

Kayserispor’da geçen sezon en başarılı mevkilerden biri de hücuma dönük kanatlardı. 4-2-3-1 oynanan bir sistemde üçlü hücum gücünün kanatlarında Slvestre Varela, sakat olmadığı zaman Ryan Mendez, Güray Vural, Deniz Türüç ve Umut Bulut oynuyorlar ve gayet de faydalı oluyorlardı. Şimdi bu bölgede oynayabilen bu beş oyuncu takımda tutuluyor ve bunlara artı olarak;

Geoffrey Bia, Dejan Meleg ve yine bu bölgede kullanabilecek Fernando Boldrin ve Erdal Öztürk ile bu sayı toplamda 9’a çıkıyor. Oynayacak oyuncu üç, bu bölgede oynayabilecek oyuncu sayısı 9. Üstelik takım 4-2-3-1 veya 4-3-3 gibi sistemleri tercih ederse. Yok eğer Sumudica’nın yaptığı gibi 3-4-3 gibi bir sistemle oynarsa takım, bu bölgeden ilk onbire alınacak oyuncu sayısı daha da düşüyor.

Ryan Mendez kim ne derse desin çok iyi bir oyuncu. Eğer bu sezon sakatlık yaşamazsa, takıma çok katkı sağlar. Hazırlık maçlarında da bunun sinyalini verdi. Varela zaten kendini ispatlamıştı. Varela, Ryan Mendez, Güray Vural varken ve üstelik Deniz Türüç satılmamışken, bu bölgeye bu kadar takviyeye gerek var mıydı? Boldrin ve Meleg alındıysa, Deniz Türüç’ü satmamanın hiçbir mantığı yok. Yok eğer Deniz Türüç satılmayacak ise, bu oyunculara gerek yoktu.

Fernando Henrique Boldrin

Fernando Boldrin iyi bir oyuncu. 1989 doğumlu, Brezilya asıllı Portekizli bir oyuncu. İyi bir oyun zekası var ve iyi frikik kullanan bir oyuncu. Takıma katkı sağlar ancak Sumudica Deniz Türüç ile Boldrin arasında bir tercih yapması gerekecek gibi duruyor.

Dejan Meleg

Dejan Meleg de umut beslenen bir oyuncu, Bia da istikrarsız olsa da iyi bir oyuncu ancak Varela ve Ryan Mendez’den daha iyi oyuncular kesinlikle değiller ve özellikle Bia ve Meleg transferleri sayıca kabarıklık oluşturmuş.

Erdal Öztürk İmza Töreni

Erdal Öztürk Almanya doğumlu genç bir oyuncu, yetenekli olduğu söyleniyor ancak bizim bir fikrimiz yok. Şans verilir de izleyebilirsek karar verebiliriz.

Forvet:

Kayserispor’da geçen sezon bu bölgede Welliton 12  gol atmıştı. Umut Bulut da bu bölgede bir alternatif. Bu bölgeye sezonun en flaş transferi Asomah Gyan alındı. Gyan iyi bir oyuncu, burası muhakkak. Ancak milli takımdaki iyi oyununu kulüp takımlarına yansıtamamış bir oyuncu. Udinese’den Fransız takımı Rennais takımına oradan da İngiliz takımı Sunderland’a 11 milyon Euro’ya transfer olmuş. Ancak Sunderland, 2011 yılında Katar takımı Al Ain’e önce kiralık veriliyor sonra satılıyor. Burada ilk üç sezonunda iyi bir grafik yakalıyor. Ancak son iki sezonunda Al Ahli ve Çin takımı SIPG’de doğru dürüst oynamamış ve sakatlıklar yaşamış.

Welliton

Malum Ülkemizde eski kuşakların doğum tarihleri genelde bir iki yaş geç yazdırılabiliyordu. Günümüzde de Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bu tarz şeylere rastlanabiliyor. Bundan daha barizi Afrika için geçerli. Geçmişte pek çok Afrikalı oyuncunun bilinen yaşının gerçek yaşı olup olmadığı tartışılmıştı. Geçen sezon Kayserispor’a gelen Nijeryalı golcü Yakubu Aiyegbeni, Kayserispor sonrası futbolu bıraktı ve internette kısa bir araştırma ile Yakubu’nun gerçek doğum tarihinin göründüğü gibi 1982 değil de, 1979 veya 1976 olduğunun ciddi kaynaklarda geçtiği görülüyor.

Asamoah GYAN

Yaş tartışmaları yapılan bir başka isim Kamerunlu dünyaca ünlü golcü Samuel Etoo idi ve Etoo bu tartışmalara en güzel cevabı Antalyaspor’da gösterdiği performans ile verdi. Asoma Gyan için de bu tartışmalar yapılmış ancak inşallah kendisiyle ilgili tartışmalara en güzel cevabı sahada verir ve Kayserisporumuza çok faydalı olur. Hazırlık maçları gösterdi ki, mevcut durumda Well iton ilk onbir içGyan’dan daha hazır bir görüntü verdi.

Teknik Direktör Sumudica: Teknik Direktör Sumudica Rumen futbolunda iyi bir teknik direktör imajı olan, bu işe bütün mesaisini veren, iyi ve hırslı bir teknik direktör. Takımda Levent Gülen gibi çabuk ve üçlü savunmada kullanılabilecek bir oyuncu olunca ve sağ koridorda ve sol koridorda kullanılabilecek uygun isimler olunca üçlü savunmayı denedi. Bu sistem ile başarılı olabilir ancak bu sistemin açmazı şu ki, hücumda yukarıda saydığım fazlaca isim nedeniyle bir sayısal fazlalık var ve üçlü savunmada dörtlü veya beşli orta sahanın kanatlarını defans yönü de olan oyunculara kullanmak durumunda kalıyorsunuz, orta sahada zaten ikili bir tercih oluyor. Dolayısıyla Welliton ve Gyan’ı da katarsak geriye 6-7 kanat oyuncusundan ikisini tercih etmek durumunda kalacaksınız. Oysa 4-3-3 veya 4-2-3-1 sistemlerinde sayıca daha fazla hücumcu kullanılabilir. Kısaca sayıca iyi oyunculardan oluan hücum oyuncu fazlalığı bulunan Kayserispor’da üçlü savunmalı bir sistemde daha fazla hücumcu yedek kulübesinde kalmak durumunda.

Özetle; Kayserispor’un iyi oyuncular aldığı ancak belirli bölgelerde sayısal fazlalık nedeniyle yığılmalar olduğu, fayda/maliyet analizi yapılmadan ve karşılaştırmalar yapılmadan transferler yapıldığı, aynı bölgede 4 yetersiz oyuncunun bir komple oyuncu etmeyeceği, bunun yerine bir iyi oyuncu alınmasının daha verimli bir tercih sayılması gerektiği gibi basit çıkarımların yapılmadığı görülmektedir. Ayrıca halen mevcut durumda takımın iyi bir stopere ihtiyacı var.

Sonuçta yine de şunu belirtelim; Kayserispor bünyesinde skoru her an değiştirebilecek iyi oyuncular mevcut. Hazırlık maçları gösterdi ki, bu oyuncular iyi niyetli ve takıma katkı sağlamaya çalışan oyuncular, bunların içinden en iyi kimyayı oluşturacak takımı bulup, aynı hedefe yönlendirmek de Sumudica’nın işi. Sumudica Astra Giurgiu takımı ile gayet zor bir işi başardı ve takımı şampiyon yaptı. Sumudica bu işi yapabilecek kapasitede ancak bu kadar aynı tip oyuncu ve yığılmaların olduğu takımda, doğru sistemi bulup, doğru kimyayı oluşturmak hiç kolay değil. En iyi ihtimalde dahi, bunun zaman alacağını düşünüyorum.

Selim DÜNDAR

selimdundar38@gmail.com

 

3 YORUMLAR

  1. Kadro derinliği denen bir kavram var sanırım bunda haberiniz yok, Badji nasıl patlama yapamamış anlamadım, İBB’den Anderlecht’e transfer olduğununu ve oradan kiralık geldi, Tiago Lopes’in hazırlık maclarını veya eski maclarını izlediniz mi, bu konuda yanıldığınızı lig başlayınca göreceksiniz. Kubilay Sönmez de nasıl bir ışık gördünüz , sizin gördüğünüz ışığı kimse göremedi ki Kubilay Erzurum BB ye gitti, Gyan hakkında da yazdıklarınıza katılmıyorum, ve yadıklarınızdan Kayserisporun son 3-4 hazırlık macını izlemediğiniz çıkarıyorum. Hannover96 gibi sert bir Alman takımı bile Gyan’ı durduramadı, ayraca önemli olan yaş değil performanstır, siz hiç Gyan’ı çıplak gözle izlediniz mi ben izledim Yakubu ile değilde Gomis,Adebayor ile kıyaslanabilecek bir oyuncu. Size katıldığım tek yer Meleg’in bu kadroya yakışmadığı ve Rotman ‘ın alınması gerektiği , bu kadro son 3 yılda kurulan en iyi kadrodur, ne PTT liginden yedek oyuncularla kurulmuş (Oğuzhan,Canberk ve Ömer geçen yıl 30 un üzerinde mac yapmış oyuncular, Erkam ,Umut,Kubilayın toplam oynadıkları mac 30 u gecmez) ne de miadını doldurmuş ( Murat Duruer, Anıl,Yakubu,) nede kulubeye mahkum olmuş ( Derley, Lopes,William) oyuncularla değil , kulüplerinde süre alan ve de başarılı olan oyuncular alındı, tek bir Kayserispor var destek olalım.

  2. Sevgili kardeşim, yazıyı bir kez daha okursanız, o kadar da farklı düşünmediğimiz ortaya çıkar. Badji için kötü transfer demedim. Rotman kalsa bile Badji takımda olmalı dedim. Sadece “beklenilen çıkışı yapamadı” dedim. Bu doğru, yapmış olsa heralde Anderletch onu kiralık vermezdi, 27-28 yaşında bir oyuncu, yani çok genç değil. Ama bana göre faydalı olur. Ömer ve Canberk için de bu oyunculara ısrarla şans verilmeli dedim, Tiago Lopez de bunlardan “çok üstün bir oyuncu görüntüsü vermedi HENÜZ” diyorum. Genel olarak “iyi oyuncuların alındığını, bunların her an skoru değiştirebilecek oyuncular olduğunu” ancak bütçenin daha verimli kullanılabileceğini, aynı mevkiye bu kadar oyuncu almanın yanlışlığını vurguluyorum. Yoksa sizin dediğiniz Murat Duruer, Anıl, Lopez, Derley, William’dan hiç bahsetmedim. Kubilay Sönmez bence iyi bir yedek önlibero olarak takımda tutulabilirdi. Geçen yıl oynadığı maçlarda kötü de oynamadı. Yakubu için zaten yanlış transferdi diyorum.
    Gyan için şüphelerim var diyorum. İnşallah siz haklı çıkarsınız, ama Gyan’ın babası bile Gyan 30. doğum gününü kutlarken, “30 yaşında mı” deyip şaşırmış (Bkz. http://screwlife.com/2015/11/25/dont-mind-my-son-hes-not-30-years-asamoah-gyans-dad-charges/) Ben bunu söyledim. Eto örneğini de verdim ve Eto bu eleştirilere cevabı sahada verdi, inşallah Gyan da verir.
    Saygılar selamlar
    Selim Dündar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here